معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تغییرات اساسی در برنامه آینده بنیاد ملی نخبگان از تشکیل معاونت بین‌الملل در این بنیاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فناوری و نوآوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری در نشست سالانه شورای نخبگان، کمیته ها و کارگروه های تخصصی بنیاد ملی نخبگان که بعد از ظهر امروز سه شنبه سیزدهم بهمن ماه در سالن اجتماعات بنیاد برگزار شد، با اشاره به تغییرات اساسی در برنامه آینده بنیاد ملی نخبگان گفت: یکی از اقدامات مهم طی چند ماه گذشته ایجاد ارتباط مستقیم بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان برای اجرای بهتر برنامه ها و پشتیبانی از نخبگان و استعدادهای برتر بود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ورودی های بنیاد   رسانهملی نخبگان به دو بخش پژوهشی و آموزشی تقسیم می شوند، افزود:‌ ورودی های پژوهشی از طریق جشنواره های اختراعات و ورودی های آموزشی از طریق المپیادهای علمی دانش آموزی و دانشجویی و کنکورهای سراسری تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان در می آیند.

دکتر ستاری ادامه داد: در بخش ورودی های پژوهشی مخترعانی که موفق به دریافت تاییدیه سطح 3 اختراعات بنیاد ملی نخبگان می شوند در اختیار کریدورهای تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد قرار داده می شوند تا از مخترعان حمایت بعمل آورند.

به گفته رئیس بنیاد ملی نخبگان حمایت های بنیاد هدفمند بوده و از این پس متقاضیان بهره مندی از حمایت ها باید در قبال آن برای جامعه تاثیر گذار باشند.

دکتر ستاری با بیان اینکه در دوره جدید تاکید بنیاد ملی نخبگان بر توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر است، تصریح کرد: باید با توانمندی نخبگان و استعدادهای برتر به عنوان مثال با حمایت مخترعان سعی کنیم در جهت تجاری سازی طرح ها گام برداریم که در این راستا از پتانسیل پارک های علم و فناوری استفاده خواهد شد.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید براینکه مشکل بسیاری از طرح ها نبود بازار برای عرضه و فروش محصول است، خاطرنشان کرد: کارگزاران کریدورهای تجاری سازی در این زمینه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان اقدامات و پیشنهادهای لازم را ارائه می دهند.

معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با بیان اینکه در بخش آموزشی حمایت از مراکز نخبه پرور از اولویتهای بنیاد به شمار می رود، گفت: این سیاست به این معنا نیست که حمایت از خود نخبگان و استعدادهای برتر کم یا قطع خواهد شد بلکه در کنار آن از دانشگاه های نخبه پرور حمایت شده تا به دلیل ارتباط مستقیم تر با افراد، حمایت هدفمند و با تاثیر بیشتر در اختیار آنها گذاشته شود.

وی افزود:‌در این راستا با توجه به سیاست جدید نقش دانشگاه ها و اساتید راهنما در دریافت حمایت ها برای نخبگان افزایش خواهد یافت. همچنین درصددیم برای دانشگاه های نخبه پرور خارج از ظرفیت های موجود سهمیه ای برای حمایت بیشتر و تحت بورس قرار دادن آنها در نظر بگیریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با ابراز تاسف از نبود مرکز رشد و پارک فناوری قوی در دانشگاه صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران افزود: با این وجود شاهد این هستیم که محققان دانشگاه صنعتی شریف در زیر زمین دانشگاه موفق به طراحی و ساخت ماهواره می شوند.

وی با اشاره به تسهیلات شهید تهرانی مقدم بنیاد ملی نخبگان در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان اظهارکرد: در زمینه جذب و به کارگیری نخبگان و استعدادهای برتر و بر اساس تسهیلات شهید تهرانی مقدم در صورت حضور نخبگان در شرکت های دانش بنیان بنیاد تا دو سال حقوق این افراد را متقبل می شود.

دکتر ستاری با اشاره به تقویت بخش بین الملل بنیاد ملی نخبگان گفت: در این راستا اخیرا معاونت بین الملل در بنیاد تاسیس شده است که در قدم اول باید اقدام به تهیه بانک اطلاعاتی از نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی خارج از کشور کند.

وی در ادامه از حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان از مراکز علمی بین المللی ایران مانند مرکز پروفسور سمیعی در تهران خبرداد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اظهار امیدواری نسبت به وقوع اتفاقات خوب در سال آینده بر آمادگی دریافت ایده ها در خصوص جلوگیری از خروج نخبگان از کشور و چگونگی جذب آنها در کشور تاکید کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان افزود: البته در بدنه دولت هم بروی این موضوع اجماع وجود دارد و می توان از حمایت های دولت نیز استفاده کرد.