بر اساس مطالعات جدید، نوعی ژل که میزان عفونت ایدز در میان میمون‌ها را پس از روابط جنسی‌شان کاهش می‌دهد، شاید روزی برای انسان‌ها نیز کارآمد باشد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فتاوری و نوآوری، دانشمندان دریافته‌اند نوعی ژل واژنی، حتی سه ساعت پس از داشتن روابط جنسی، می‌تواند از میمون‌ها در مقابل عفونت اچ‌آی‌وی محافظت کند. آن‌ها این ژل واژنی را روی میمون‌های ماکاک آزمایش کردند؛ در این مطالعه شش مورد از سوژه‌ها ژل جدید و شش میمون دیگر یک ژل دارونما دریافت کردند.

از شش میمونی که ژل جدید را دریافت کردند، فقط یک میمون در مقایسه با تمامی شش میمونی که دارونما به آن‌ها داده شده بود، آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی ماند. این ژل حاوی داروی ضدویروسی raltegravri است که برای پیشگیری از اچ‌آی‌وی به کار می‌رود.

به گفته پروفسور «ال. هیلر» از دانشگاه پیتزبورگ، موفقیت ژل جدید در میمون‌ها شاید بازنمود موفقیت آن در پیشگیری از عفونت اچ‌آی‌وی بویژه برای زنانی که قربان تجاوز جنسی شده‌اند، باشد.

با این حال، موفقیت در میمون‌ها همواره به معنای پیشگیری موفق در میان انسان‌ها نیست زیرا آزمایش چنین داروهایی روی انسان‌ها پیچیده بوده و ملاحظات اخلاقی جدی را می‌طلبد. با این حال، این نتایج امیدبخش هستند و خوش‌بینی را در حوزه تحقیقات اچ‌آی‌وی به دنبال خواهد داشت.

جزئیات این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر شد.