دکتر محمدرضا زرین‌دست؛ پژوهشگر شاخص و نام آشنای کشور و برگزیده ISI در سطح بین‌المللی، از خود گذشتگی را عامل توسعه علمی کشور می‌داند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فناوری و نوآوری، دکتر محمد رضا زرین دست از پژوهشگران شاخص و نام آشنای کشورمان می‌باشد. وی عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و استاد (full professor) دانشگاه علوم پزشکی تهران است. انتخاب ایشان به عنوان پژوهشگر برگزیده ISI در سطح بین‌المللی، تنها قسمتی از سابقه درخشان ایشان است. بخش بزرگی از پژوهشهای ایشان در حوزه نوروفارماکولوژی متمرکز است. دکتر زرین دست در طول سالیان گذشته دانشجویان زیادی را تربیت کرده و تعداد مقالات ایشان همواره زبانزد بوده است. علت این توفیق را جویا شدیم؛ ایشان در کمال تواضع دانشجویان را عامل موفقیت خود دانستند.


دکتر محمدرضا زرین‌دست در سال 1316 در شهرستان بروجرد متولد شد.وی تحصیلات عالی خود را در سال 1337 در رشته داروسازی دانشکدة داروسازی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1342 فارغ‌التحصیل شد. وی دوره‌های تکمیلی را در دانشکدة لندن دانشگاه انگلستان (کشور انگلستان) گذراند.نامبرده هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی و استاد گروه فارماکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول به کار است.دکتر محمدرضا زرین‌دست در سال 1316 در شهرستان بروجرد متولد شد.وی تحصیلات عالی خود را در سال 1337 در رشته داروسازی دانشکدة داروسازی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1342 فارغ‌التحصیل شد. وی دوره‌های تکمیلی را در دانشکدة لندن دانشگاه انگلستان (کشور انگلستان) گذراند.نامبرده هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی و استاد گروه فارماکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول به کار است.وی در معرفی خود می‌گوید: اگر بگویم به خاطر ندارم از کی آمدم دانشگاه یا از کی فارغ التحصیل شدم باور نمی کنید. 34-32 سال است که در دانشگاه فعالیت می کنم که یک مقدار از آن به دوره تخصصی باز می گردد. سابق بر این در ایران دوره PhD وجود نداشت، به جای آن دوره هایی تخصصی تعریف شده بود و حتی برای علوم پایه نیز دوره تخصص وجود نداشت. از سال 1976 که از انگلیس برگشتم. زمانی که به انگلیس رفتم، دانشیار بودم. حدود 20 سال است که استاد هستم و در گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به فعالیت می باشم. در مورد کارهای تحقیقاتی که تا کنون انجام داده ام باید بگویم که در ابتدا، پیش از سفر به خارج، بر روی عضلات صاف و قلب کار می کردم.

در خارج از کشور نیز قصد داشتم روی عضله صاف کار کنم. نزدیک ژانویه بود و آن استادی که من با او بر روی عضله صاف تحقیق می کردم به سفر رفته بود و من تصادفاً سراغ استادی رفتم که بر روی مغز کار می کرد. از کارش بسیار لذت بردم. او وقتی دید من با حسرت به فعالیتهای پژوهشی اش نگاه می کنم به من پیشنهاد داد بر روی مغز کار کنم و از آن پس روی مغز کار کردم. پس از بازگشت به ایران، اولین دستگاه استرئوتاکسی مخصوص تزریق در مغز را سفارش دادم. من در ابتدا استادیار دانشکده داروسازی بودم، سپس به دانشکده پزشکی منتقل شدم و در آنجا دانشیار شدم.

به خاطر دارم زمانی که از دانشکده داروسازی به دانشکده پزشکی رفتم، تا 6 ماه جرأت نمی کردم به طبقه دوم بروم، زیرا ورود به آنجا شأن و جایگاه ویژه ای را می طلبید. استادم جناب آقای دکتر صادقی میبدی تدریجاً کمکم کرد و کارهایی به دستم سپرد. پس از آن به خارج از کشور سفر کردم. همیشه به یادش هستم. کارهای تحقیقاتی من بر روی رفتارهای حیوانات متمرکز است که در ظاهر ساده به نظر می رسد، چون وسایل زیادی نمی خواهد و کاری است که اصطلاحاً بدون برق و باطری انجام می شود! اما حقیقت آن است که کار بر روی رفتار حیوانات خیلی مشکل است. فرضاً اگر یک کار تحقیقاتی ملکولی 2 ماه زمان لازم داشته باشد، کار رفتاری به 8 ماه تا یکسال زمان نیاز دارد. به غیر از آن در زمینه نوروفارماکولوژی، درد و اخیراً حافظه و نوروسایکوفارماکولوژی هم کار کرده ام.


تاسیس دو رشته را از دانشگاه درخواست کرده ام: یکی نوروساینس است که رشته بین رشته ای یا interdisciplinary  محسوب می شود که تصویب شد و از سال بعد دانشجو می پذیرد. دیگری رشته PhD اعتیاد است که آن هم تصویب شده و از  5-4 ماه بعد دانشجو می گیرد. من معاون پژوهشی مرکز مطالعات اعتیاد و مسئول  PhDپژوهشکده علوم شناختی هستم که در حال حاضر برای دوره دوم PhD دانشجو پذیرفته اند. عضو فرهنگستان علوم پزشکی و ادیتور مجله Archives of Iranian Medicine هستم. عضو انجمن بین المللی درد، عضو انجمن فارماکولوژی بریتانیا نیز هستم.

................

تحصیلات رسمی و حرفه ای

محمد رضا زرین دست تحصیلات ابتدایی را در دبستان اعتضاد شهر بروجرد آغاز و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان پهلوی سابق شهر بروجرد به اتمام رساند. تحصیلات عالی خود را در سال 1337 در رشته داروسازی دانشکدة داروسازی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1342 فارغ‌التحصیل شد. وی دوره‌های تکمیلی را در دانشکدة لندن دانشگاه انگلستان (کشور انگلستان) گذراند
.


مشاغل و سمتهای مورد تصدی


سوابق حرفه ای و آموزشی محمد رضا زرین دست به قرار زیر است:

عضو انستیتو اعتیاد از سال 1383 عضو انستیتو بین المللی بیوشیمی و بیوفیزیک از سال 1383 عضو آکادمی علوم پزشکی از سال 1379 ویراستار مجله پزشکی ایرانیان 1378 مدیر گروه فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران بین سالهای 64-1362 استاد فارماکولوژی (گروه فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران) از سال 1364 ویراستار (مجله دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در سال 1369-1363 مدیر گروه فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران 63-1361 زمینه تحقیقاتی، نوروسایکوفارماکولوژی (اعتیاد، حافظه، رفتار) عضو وابسته به فرهنگستان جمهری اسلامی ایران عضو انجمن فیزیولو‍ژی و فارماکولوژی ایران عضو شورای پژوهشی مرکز فیزیک نظری عضو شورای پژوهشی موسسه علوم شناختی 


فعالیتهای آموزشی

محمدرضا زرین‌دست هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی و استاد گروه فارماکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول به کار است. عنوان دروسی ارائه شده توسط دکتر زرین دست به قرار زیر است: کلیات سیستم عصبی خودکار، گروه آموزشی فارماکولوژی داروهای محرک کولینوسپتور و آنتی کولین استراز، گروه آموزشی فارماکولوژی داروهای وقفه دهنده کولینوسپتور ،گروه آموزشی فارماکولوژی 


جوائز و نشان‌ها

دکتر محمد رضا زرین دست به عنوان محقق نمونه از طرف وزارت بهداشت (1379) مورد تقدیر و تکریم قرار گرفت. از دیگر جوایز دریافتی ایشان می توان به موارد زیر اشاره کرد: جوایز : - رتبه اول پژوهش پنجمین جشنواره ابن سینا - لوح تقدیر دانشگاه علوم پزشکی تهران 1387 - رتبه اول علوم پایه جشنواره رازی - پزشک نمونه از طرف سازمان نظام پزشکی