مهندس سراج‌الدین کازرونی سال 1325 در شهر اصفهان متولد شد. وی در دوران تحصیل دانشگاهی عضو فعال انجمن اسلامی دانشگاه بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 به ترتیب در سمتهای مشاور فنی و معاون شهرداری اصفهان و معاونت عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری مشغول به کار شد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، کازرونی با شروع جنگ تحمیلی در ستاد پشتیبانی جنگ فعال شد و اواخر سال 1360 به عنوان معاون امور محلی و عمرانی وزارت کشور منصوب شد.

وی در سال 1363 به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی انتخاب شد و پس از آن به ترتیب در سمتهای رئیس سازمان میراث فرهنگی و مشاور پژوهشی وزارت مسکن و شهرسازی خدمت کرد.

چراغ زندگانی مهندس سراج‌الدین کازرونی وزیر مسکن و شهرسازی پنج ساله آخر دولت جناب آقای میرحسین موسوی (1363-1368) و چهار ساله اول دولت جناب آقای هاشمی رفسنجانی (1368-1372) ، در مقابل چشمان ناباور خانواده و دوستدارانش، که از نیمه شب جمعه 16 دی ۱۳۸۴ در کنار پیکر در اغما فرو رفته به دنبال سکته مغزی او، منتظر معجزه‌ای بودند، سرانجام، در ساعت 7 صبح سه‌شنبه 20 دی ۱۳۸۴، در بیمارستان ایرانمهر، در سن 59 سالگی، خاموش شد. پیکر او در صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر امام رضا‌(ع)، دفن شد.

مرحوم کازرونی خدمات خود به جمهوری نوخاسته اسلامی و مشارکت در پایه‌گذاری اساس تازه برای ایران بعد از انقلاب را از دسترس‌ترین فرصت‌ها، یعنی همکاری با شهرداری زادگاه خود (اصفهان