Heartbleed این روزها حسابی فکر کاربران اینترنت را مشغول کرده و تهدید بزرگی برای امنیت‏شان محسوب می‏‌شود. در شرایطی که دو سوم اینترنت به علت شناسایی یک حفره امنیتی در استاندارد OpenSSL ناامن تلقی می‏‌شود، یک افزونه و یک برنامه تحت آندروید برای مقابله با این مشکل عرضه شده‌‏اند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، هر دو محصول توسط شرکت امنیتی ترندمیکرو عرضه شده‌اند تا کاربران با استفاده از آنها متوجه شوند، آیا وب سایتی که در حال بازدید از آن هستند از امنیت لازم برخوردار است یا خیر. همچنین با استفاده از این برنامه آندروید می‏توان پی برد که آیا دیگر برنامه‏ های همراه نصب شده روی گوشی آسیب پذیر هستند یا خیر.

متخصصان امنیتی می‏گویند، نرم‌افزار OpenSSL که از آن برای رمزگذاری اطلاعات در حین تبادل آنها در فضای مجازی استفاده می‏شود، دارای حفره‏ ای است که باعث می‏شود در زمان انتقال اطلاعات از رایانه ‏ای به رایانه دیگر، از سرور صفحه وب مورد بازدید به رایانه یا گوشی شما و از برنامه همراه نصب شده به گوشی یا تبلت شما، سرقت انواع داده امکان‌پذیر باشد.

حال پلاگین قابل نصب روی مرورگر و برنامه همراه ساخت ترند میکرو می‏توانند سایت‌ها و برنامه‌های دارای این اختلال را به کاربر معرفی کنند.

پلاگین این شرکت به نام Trend Micro Heartbleed Detector که با مرورگر کروم سازگار با مک و همین‌طور رایانه‏ های مجهز به ویندوز سازگاری دارد، به رایگان از فروشگاه آنلاین‌کروم شرکت گوگل قابل بارگذاری است.

تنها کافی است کاربران آدرس سایت مشکوک را در بخش درنظر گرفته شده در این پلاگین تایپ کنند و از نتیجه مطلع شوند.
برنامه همراه مشابه به نام Trend Micro Heartbleed Detector هم که به رایگان از فروشگاه گوگل پلی قابل بارگذاری است با اسکن کردن برنامه‏ های نصب شده، موارد آسیب‌پذیر را شناسایی و معرفی می‌کند.