رئیس‌جمهور گفت: ما سانتریفیوژ می‌سازیم که به ساخت واکسن‌ها کمک کنیم، شما (غرب) می‌خواهید ما در واکسن خریدار باشیم، نمی‌خواهید در واکسن‌های دامی یا انسانی ما تولیدکننده باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم رونمایی از 3 دستاورد جدید در حوزه هسته‌ای به‌خصوص در عرصه سلامت اظهار داشت: امروز یک بار دیگر به دنیا می‌گوییم که فناوری هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و ما درپی منافع ملت‌مان هستیم؛ آیا شما نمی‌خواهید ما از اشعه گاما استفاده بکنیم، برای آنکه محصولات کشاورزی ما سالم‌تر و بهداشتی‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد. این را شما خلاف مقررات بین‌المللی می‌دانید که به این علت فشار می‌آورید. شما نمی‌خواهید ما مراکزی را در کشور به وجود بیاوریم تا اشعه ماورای بنفش را کنترل کنیم.

روحانی عنوان کرد: شما می‌خواهید ما در واکسن خریدار باشیم، نمی‌خواهید در واکسن‌های دامی یا انسانی ما تولید کننده باشیم، ما سانتریفیوژ می‌سازیم که به ساخت واکسن‌ها کمک کنیم، شما اینها را خلاف مقررات بین‌المللی می‌دانید. یک بار دیگر از سازمان انرژی اتمی و از همه دانشمندان و از وزارت بهداشت و همه و همه که برای سلامت و بهداشت مردم دست به دست هم می‌دهند، تشکر وسپاسگزاری می‌کنم.

رئیس جمهور بیان داشت: این را همه غربی‌ها و شرقی‌ها و 1 5 بدانند که ما در زمینه انرژی هسته‌ای یک قدم عقب نمی‌نشینیم. ما راه خطایی را نرفته‌ایم که بخواهیم متوقف شویم یا ادامه ندهیم. ما هیچ‌چیزی نداریم که روی میز بگذاریم و تقدیم دیگران کنیم جز شفافیت. هیچ‌چیزی روی میز برای معامله ندارم، ما هیچ‌چیزی نداریم مثل غربی‌ها که روی میز بگذاریم به‌جز شفافیت. اقدامات حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی هم‌پای فعالیت‌های علمی ماست. ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم که دشمنان ما دروغ گفتند و ملت ما در مسیر مجد و عظمت است.

روحانی گفت: شما قادر نیستید ملت ایران را تحقیر کنید، ناچار می‌شوید از ملت ایران و دانشمندانش تمجید کنید. شما قدرت تحقیر ندارید و ما ثابت می‌کنیم به دنیا که اقدامات ما قانونی بوده است. گفته‌ایم، می‌گوییم و خواهیم گفت که ما در پی کار غیرقانونی و سلاح هسته‌ای نبودیم و ما ملتی نیستیم که در پی سلاح هسته‌ای باشیم.

رئیس جمهور در مراسم رونمایی از 3 دستاورد جدید در حوزه هسته‌ای تصریح کرد: دنیا اگر می‌خواهد با دولت و ملت ایران روابط حسنه داشته باشد باید اولاً در برابر حقوق ملت ایران تسلیم شود و راه تسلیم را در پیش بگیرد و در برابر عظمت ملت ایران راه تکریم را در پیش بگیرد و در برابر دانشمندان کشور راه تمجید را در پیش بگیرد، نه تضعیف و نه تحقیر این ملت، هیچ‌یک از اینها کارگر نیست. ما دنبال فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم و خواهیم بود، به‌حول و قوه‌ الهی، هر چیزی که این ملت بزرگ حق قانونی آنهاست، ما زیر بار آپارتاید هسته‌ای و ملی نمی‌رویم. ما همه ملت‌ها را در برابر قوانین بین‌المللی یکسان می‌بینیم. ملت ایران زیر بار تبعیض نرفته و نخواهد رفت اما در عین حال کار غیرقانونی هم هیچ‌وقت نخواستیم انجام بدهیم. دشمن به هر کار سخیفی دست زد، به هر اندیشه پلیدی روی آورد اما جوانان ما از مسیرخود روی برنگرداندند.