در افتتاحیه بازیهای جام جهانی یک جوان برزیلی دارای معلولیت حرکتی با روبات پوشیدنی توانست اولین ضربه را به توپ بازی ها وارد کند. از آنجا که یکی از محققان پروژه روبات پوشیدنی یک ایرانی بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، ساخت اکسو اسکلت بازی های جام جهانی به سرپرستی دکتر "میگوئل نیکوللیس" با هدف انجام فعالیت های مکانیکی با استفاده از نیروی ذهنی انجام شد. در این تحقیقات، یک محقق ایرانی با نام "المیرا امرالله" نیز حضور داشته است. وی تحصیلات خود را در مقطع دکترای مهندسی رباتیک در دانشگاه فرانسه به پایان رساند.

خبرگزاری مهر به همین مناسبت گفتگویی را با این محقق انجام داده که در زیر آمده است:

لطفا از مراحل ساخت و همینطور ایده و طرح اولیه این کار بفرمایید؟

- دکتر امرالله: از مدت ها قبل، آقای میگوئل نیکوللیس (سرپرست تیم تحقیقاتی) به ایده و طرح اولیه این پروژه فکر می کرد؛ از زمانی که تحقیقاتی را با عنوان "مغز و ماشین" روی یک میمون در دانشگاه" دوک" واقع در ایالت کالیفرنیای شمالی آمریکا آغاز کرده بود. در این تحقیقات، فعالیت های مکانیکی با استفاده از نیروی ذهنی انجام و مغز میمون را به دست روباتیک متصل کردند. اما باید بگویم من از زمانی وارد این پروژه شدم که طرح اولیه مشخص شده بود و حدودا از یک سال و نیم پیش به این گروه پیوستم.


* چند کشور در ساخت اکسو اسکلت یا همان روبات‌ پوشیدنی حضور داشتند؟

- 25 کشور، از جمله ایران در این پروژه شرکت داشتند. مدیر پروژه معتقد بود که پرچم کشورهای درج شده روی اسکلت باید با توجه به ملیت محققان پروژه باشد.

پرچم ایران بر اسکلت رباتیک جام جهانی
سایر پرچم کشورهای شرکت کننده در ساخت اکسو اسکلت (سمت دیگر اسکلت رباتیک)


* هزینه های ساخت این اسکلت رباتیک بر عهده چه کسی بود؟
- زمانی که سرپرست تیم این طرح را به مقامات برزیلی ارائه کرد، آنها نه تنها از این طرح استقبال کردند بلکه تمام هزینه های ساخت و تولید این پروژه را نیز تقبل کردند.

 


* چرا در افتتاحیه جام جهانی از یک اسکلت رباتیک رونمایی شد و مهمترین بازی های جهان با شوت یک اکسو اسکلت آغاز شد؟

- آقای میگوئل به دنبال راهی بودند تا پروژه Walk Again Project (راه رفتن دوباره) را در سطح جهانی مطرح کنند، زیرا این طرح برای افراد معلول از اهمیت زیادی برخوردار است. اما در رابطه با سوال دوم، باید بگویم که برزیل را با لقب "مهد فوتبال" می شناسیم. مقامات برزیلی به دنبال تحریک امید در معلولانی بودند که نه تنها قادر به ایستادن روی پاهایشان نیستند بلکه فوتبال نیز نمی توانند بازی کنند زیرا همانطور که می دانید فوتبال در کشور برزیل بسیار با اهمیت است و اینکه اولین شوت را فردی معلول به توپ بزند، ابتکار جدید و جذابی به حساب می آمد.

* آیا این طرح برای تمام معلولان کاربرد دارد یا تنها برای معلولانی قابل استفاده است که فلج مادرزاد نبوده اند؟

- این سوال را باید محققان بخش  Neuroscience (مطالعه سیستم عصبی) پروژه پاسخ دهند. اما فکر می کنم هدف این پروژه تمامی معلولان است و قشر خاصی از معلولان را مورد توجه قرار نمی دهد. اما در این دوره به بیمارانی پرداخته شد که به طور مادرزادی فلج نبوده و به دلایل مختلفی مانند سانحه یا تصادفات قدرت حرکت خود را از دست داده بودند. زیرا در این مرحله ترجیح می دادیم بر بیمارانی کار کنیم که تجربه راه رفتن را داشته باشند.


* آیا این اسکلت رباتیک که تحت فرمان مغز انسان است، تکمیل تر خواهد شد؟

-  بله. اسکلت رباتیکی که در روز افتتاحیه جام جهانی دیده شد تنها طرح اولیه این پروژه به حساب می آید و اکنون در حال تکمیل این طرح هستیم. این پروژه زمانی تکمیل خواهد شد که هر بیمار معلول بتواند یکی از آنها را با قیمت مناسبی سفارش داده و خریداری کند. هدف اصلی این پروژه کمک به معلولانی است که رویای دوباره ایستادن روی زانوانشان را در سر می پرورانند.

* حدودا چه تاریخی را برای پایان این طرح و عرضه به بازار تصور می کنید؟

- در حقیقت باید بگویم که نمی توانم تاریخ دقیقی را برای پایان این طرح ذکر کنم، چون هنوز در مرحله آزمایش و بررسی هستیم و بسیاری از طرح ها دائما تغییر یا جابه جا می شوند. تمام طرح و پروژه ما به این منظور انجام می شود تا امیدی به افراد معلول بدهیم که آنها می توانند با پوشیدن این ربات دوباره راه بروند. در واقع، اکسو اسکلت در اختیار بیمار خواهد بود. در مسیر ساخت این پروژه با سختی های بسیاری مواجه بودیم اما تمام سختی ها با لبخند زیبای افراد معلولی که احساس می کردند با پوشیدن این روبات قادر به راه رفتن هستند، از بین می رفت.

*خانم امرالله، شما چه نقشی در این پروژه داشتید؟

محاسبات دینامیک و کنترل راه رفتن و حرکات اسکلت رباتیک را برعهده داشتم.

* در مراسم افتتاحیه جام جهانی ، تصاویری که از اکسو اسکلت نشان داده شد، خیلی محدود و ناچیز بود و انتقادات بسیاری را هم برانگیخت ، شما چه نظری در این رابطه دارید؟

بله، من هم با نظر شما موافقم اما این موضوع را باید از فیفا پرسید. از ابتدای پروژه تا روز افتتاحیه زمان این برنامه دائما تغییر کرد. در ابتدا قرار بود 3 دقیقه، 2 دقیقه، 1  دقیقه و در نهایت به ما 29 ثانیه وقت دادند نه حتی 30 ثانیه!
این اتفاق و عدم پخش مناسب تصاویر از سوی کارگردان بازی های جام جهانی حتی اعتراض سرپرست تیم تحقیقاتی را نیز برانگیخت و در مصاحبه با خبرگزاری های مختلف به نقد این رفتار پرداخت. جالب است بدانید که بسیاری از برزیلی ها هم از مدت زمان کمی که به معرفی این پروژه اختصاص داده شد، ناراحت بودند و می گفتند که افتتاحیه بازی ها توسط اکسو اسکلت برای ما بسیار با اهمیت بود.

*بازخورد Walk Again Project چگونه بود؟

- با وجود اینکه تصاویر خیلی کم و محدودی از این موفقیت پخش شد اما بازخوردهای خوبی را بین محققان یا شبکه های تلویزیونی و همینطور رسانه ها را برانگیخت.


منبع: مهر