اتوماتیک سازی دنده‌های خودرو توسط روبات هایی که بر روی گیربکس خودرو کار گذاشته می‌شوند، خودرو را با کمترین هزینه دنده اتوماتیک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، فرامرز امیری مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده، گفت: این سیستم در سال 1996 توسط کمپانی بی ام و آلمان روی سری پنج این خودرو نصب شد و سپس این سیستم وارد بازار جهانی شد.

وی ادامه داد: سیستم ای ام سی، سیستمی اتوماتیک است که بسیار پرقدرت و گران قیمت و پرهزینه هستند که این سیستم منجر به اتوماتیک سازی خودرو می شود.

وی با بیان اینکه شرکت دانش بنیان ما موفق به ساخت سیستمی شد که با هزینه کم می توان خودرو را اتوماتیک کرد، خاطر نشان کرد: سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده، نوعی هیدرولیک معمولی است که به صورت روبات هایی بر روی گیربکس معمولی می نشیند و عمل تعویض دنده را انجام می دهد در صورتیکه گیربکس معمولی خودرو هیچ تغییری نمی کند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه روبات های نصب شده بر روی گیربکس معمولی خودرو عمل تعویض دنده و کلاژگیری را آسان می کند، اظهار داشت: با کارگذاری روبات هایی که سیستم انتقال قدرت دستی را اتوماتیک می کند، خودرو با قیمت پایین اتوماتیک می شود.

امیری با بیان اینکه این فناوری مختص هر خودرو است، اذعان داشت: با وجود اینکه در کشورهای دیگر دنده اتوماتیک وجود داشته، دانش فنی بدست آمده توسط خودمان بوده است.

وی با اشاره به اینکه این محصول تجاری سازی شده است، خاطر نشان کرد: این طرح زیر نظر جهاد دانشگاهی کرمانشاه و در محل پارک علمی و فناوری کرمانشاه، اجرایی شده است.

این محقق گفت: سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده می تواند با کمترین هزینه، خودروی معمولی را به خودرویی اتوماتیک تبدیل کند، بدون اینکه گیربکس عوض شود.

وی مزایای این سیستم را توضیح داد و گفت: با برقرای سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک رانندگی آسان مصرف سوخت کاهش پیدا می کند و اخیرا قراردادی با شرکت خودرو سازی سایپا در این زمینه انجام داده ایم تا اتوماتیک سازی دنده خودرو ها به صورت انبوه صورت گیرد.