یادداشت دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در رابطه با سیاستهای کلی علم و فناوری در صفحه نخست روزنامه ایران منتشر شد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یادداشت دکتر ستاری در رابطه با ابلاغ سیاستهای کلی علم و فناوری از سوی رهبر فرزانه انقلاب که امروز 30 شهریورماه در روزنامه ایران منتشر شده، به شرح زیر است:


تقریباً همه کارشناسان براین باورند که تأکیدات و توصیه ای دلسوزانه مقام معظم رهبری در طول چند دهه گذشته، مهمترین عامل ر شد و پیشرفت نظام علم و فناوری کشور بوده است و کمتر کشور را می توان در جهان امروز پیدا کرد که به اندازه رهبر معظم انقلاب اسلامی به مقوله علم و فناوری بها بدهد و تحولات خرد و کلان را رصد کند و جلسات مفصل با فعالان این حوزه اعم از دانشگاهیان و مسئوولان شرکت های دانش بنیان برگزار کند و تذکرات و تأکیدات لازم را داشته باشد. 


ابلاغ سیاستهای کلی علم و فناوری گام بلند دیگری برای ساماندهی و ارتقای این حوزه است و به عنوان چراغ راه نظام علم و فناوری در طی سالیان آینده خواهد بود که لازم است اینجانب به عنوان یکی از مسئولان این حوزه از معظم له تشکر کنم.

ابلاغ این سیاستها تکمیل کننده اقدامات قبلی معظم له برای پیشرفت این حوزه بود. مقام معظم رهبری تاکنون در حوزه های مختلفی سیاستهای کلی را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناسان خبره، تدوین و ابلاغ فرموده بودند و طی چند سال گذشته نیز ایشان در جلسات پر تکرار و متعدد خود با مسئوولان و فعالان این حوزه، رهنمود ها و سیاستهای ارزشمندی را بیان فرموده بودند، اما جمع بندی یکپارچه و ابلاغ آنها گام مهمی در انسجام بخشی به حوزه سیاستگذاری کلان این حوزه است.

مطمئناً روز آمد سازی نقشه جامع علمی کشور(که در بند دوم سیاست کلان ابلاغی آورده است) براساس این سیاستهای کلان انجام خواهد شد و تدوین و اجرای برنامه ای پنج ساله توسعه کشور اعم از برنامه ششم و هفتم براساس این سیاست ها صورت می-پذیرد.


نکات مطرح شده در این سیاستها فراوان است، اما به چند نکته مهم در این سیاستها باید بصورت ویژه توجه نمود: 


1- مقام معظم رهبری به "دستیابی به علوم و فناوری های پیشرفته با سیاستگذاری و برنامه-ریزی ویژه" تأکید نموده¬اند که خوشبختانه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، برای تعداد فراوانی از فناوریهای پیشرفته و اولویت های ملی علم و فناوری مصّرح در نقشه جامع علمی کشور(مانند بیو، هوافضا، نانو و...) ستادهای فناوری های راهبردی را تشکیل داده که این ستادها به عنوان جایگاههایی فرا دستگاهی و فرا وزارتخانه ای باید با همکاری همه دستگاهها، توسعه فناوری های پیشرفته را ممکن سازند. 


2- سیاست دیگر مورد تأکید مقام معظم رهبری" حمایت از تأسیس و توسعه شهرک ها و پارک های علم و فناوری " بود که خوشبختانه طی چند سال گذشته در کشور به این مسأله توجه شده است و باید طی سالیان آتی بصورت روز افزون¬تری به مدیریت حرفه¬ای این پارک ها پرداخت و مشکلات فعلی موجود در مسیر آنها را هموار کرد که شاید پیگیری " تدوین و تصویب قانون ایجاد را اداره پارک¬های فناوری" (مشابه قانون شهرک¬های صنعتی) مهمترین گام در این زمینه باشد. 


3- " شناسایی نخبگان و پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه انسانی " از سیاستهای دیگر ابلاغی مقام معظم رهبری است که شاید بتوان آن را مأموریت اصلی بنیاد ملی نخبگان دانست که با همکاری همه دستگاهها باید آنرا عملی نماید.


4- " تقویت فرهنگ کسب و کار دانش بنیان" یکی از نکات مهم دیگر مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب است که توسعه و تقویت شرکت های دانش بنیان در طول این سالها از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور بصورت ویژه پیگیری شده است. 


5- مقام معظم رهبری تأکید کرده¬اند: " افزایش سهم تولیدات محصولات و خدمات مبنی بر دانش پیشرفته و فناوری داخلی در تولید ناخالص داخلی با هدف دستیابی به سهم 50 درصد که به واقع می توان برمبنای این موضوع، خود اتکایی ایران اسلامی و تحقق اقتصاد مقاومتی را بنا نمود و اقتصاد متکی بر فروش منابع طبیعی به اقتصاد دانش بنیان حرکت کرد. 


درباره نکات مطروحه در سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری سخنی بسیار است ولی باید بار دیگر از محضر معظم له بخاطر این تیزبینی و دلسوزی نسبت به نظام علم و فناوری و ابلاغ این سیاستهای کلی تشکر ویژه نمایم.