هیئت عالیرتبه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در سفر به مسکو، رایزنی های گسترده ای در حوزه همکاری ها و تبادلات علمی و فناوری بین دو کشور انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در راس یک هیئت بلندپایه علمی روز دوشنبه وارد شهر مسکو پایتخت روسیه شد و در فرودگاه این شهر مورد استقبال مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و جمعی از مقامات محلی قرار گرفت.

 روز گذشته (دوشنبه) هیئت بلندپایه علمی و فناوری ایرانی در نخستین روز حضور خود در روسیه که جمعی از اساتید دانشگاه و روسای شرکت های دانش بنیان ایرانی را تشکیل می داد، ابتدا از پارک فناوری skolkovo در مسکو بازدید کردند. در این بازدید برنامه هایی برای آشنایی هر چه بیشتر از دستاوردها و توانایی های علمی طرفین و همچنین راه هایی برای تبادل هر چه بهتر همکاری علمی میان هیئت ایرانی و مسوولان و روسای شرکت های دانش بنیان پارک فناوری skolkovo مورد بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است که این پارک در حوزه های فناوری اطلاعات، نانو و زیست فناوری فعالیت می کند.

در ادامه این حضور، دکتر ستاری با رییس دانشگاه مسکو نیز گفت وگو کرد و در حاشیه آن معاون وزیر امور خارجه و جمعی از اعضا و مدیران آکادمی علوم روسیه نیز با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری دیدار و درباره همکاری های علم و فناوری بین دوکشور به گفت وگو پرداختند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دومین روز سفر خود قرار است با حضور سفیر ایران در مسکو در رایزنی علمی ایران واقع در مسکو با اعضای این مرکز درباره نحوه همکاری علمی و فناوری و فعالیت های تحقیقاتی با شرکت های دانش بنیان مستقر در روسیه بحث و گفت وگو خواهد کرد.

براساس این گزارش، همچنین قرار است با توجه به تعداد بالای روسای شرکت های دانش بنیان و اساتید دانشگاه های ایران در این سفر، در قالب سه گروه مجزا برای بازدید از مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان روسی و گفت وگو و تبادل نظر علمی و فناوری اعزام شوند و تعاملات لازم در حوزه همکاری های دوجانبه را انجام دهند. قرار است روز پنجشنبه، حاصل بررسی ها، بازدیدها و تعاملات هیئت ایرانی در این سفر طی گزارشاتی به دکتر ستاری مورد بحث و بررسی قرار گیرد. 


دکتر ستاری در این سفر قرار است با وزیر علوم روسیه نیز دیدار داشته باشد. وی همچنین با ایرانیان و دانشگاهیان مقیم کشور روسیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران را در این سفر، برخی از معاونان و مشاوران وی در معاونت علمی و جمعی از روسای دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان همراهی خواهند کرد.