دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید 14 مگاواتی برق خورشیدی در کشور از سال گذشته تا کنون خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، یوسف آرمودلی در مراسم افتتاح نیروگاه فتوولتائیک مستقر در ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: مجوز تولید هزار مگاوات برق خورشیدی را به بخش خصوصی داده ایم ولی به جهت اینکه شرکت های خصوصی نمی توانند از بانک ها وام بگیرند تا کنون  نتوانسته اند در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: با وجود تمام مشکلات موجود، بخش خصوصی، 514 کیلو وات در این زمینه سرمایه گذاری کرده است که این میزان نیز باید افزایش یابد.

به گفته آرمودلی، با کمک شرکت های توزیع برق منطقه ای و معاونت انرژی وزارت نیرو از سال گذشته تا الان 14 مگا وات صفحه انرژی خورشیدی در تهران نصب شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی در خصوص وضعیت تولید انرژی برق از راه انرژی خورشیدی در کشور، گفت: در حال حاضر بیشتر این صفحه ها از دیگر کشورها به ایران وارد می شود ولی در حال حاضر در شهرهای یزد، بیرجند و شیراز در حال تولید هستند تا از این طریق بتوانیم از ورود پنل های خارجی جلوگیری کنیم.

آرمودلی تصریح کرد: خود پنل داخل کشور تولید می شود ولی قطعه کوچکی به نام سل در این پنل ها استفاده می شود که این سل ها  مونوسیلیکون یا پلوسیلیکون هستند و از خارج وارد می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی با اشاره به اینکه مشکل تولید سل ها در کشور نیز در حال برطرف شدن است، گفت: خط تولید سل در کشور ایجاد شده است که بیشتر این کار هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارند و به مرحله صنعتی نرسیده اند.

وی در ادامه بیان کرد: البته در حال حاضر یک سرمایه گذار در شهر بروجرد در این زمینه سرمایه گذاری کرده است و آزمایشگاه مرجع آن نیز در دانشگاه تهران به کمک معاونت راه اندازی شده است.

آرمودلی با اشاره به اینکه میزان تقاضا برای تولید پنل ها بیشتر از میزان تولید در کشور است، گفت: البته با راه اندازی کارخانجات جدید مشکل پاین بودن تولیدات نیز از بین می رود و به زودی می توانی تولیدات خود را به بازار عرضه کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی در خصوص حضور دیگر کشورها به مناق ویژه اقتصادی، خاطرنشان کرد: به کشورهای دیگر اجازه داده ایم که بدون پرداخت گمرک در مناطق ویژه اقتصادی پنل های خود را نصب کنند و برق های تولیدی خود را به شبکه تزریق کنند.