برندگان نوبل 2014 در حوزه‌های مختلف، چهارشنبه شب طی دو مراسم جداگانه در استکهلم سوئد و اسلو نروژ جوایز خود را دریافت کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، یکصد و هشتمین جایزه نوبل فیزیک بصورت مشترک به «ایسامو آکاساکی»، «هیروشی آمانو» از دانشگاه ناگویا در ژاپن و «شوجی ناکامورا» از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا برای ابداع دیودهای کارآمد منتشرکننده نور آبی (ال‌ای‌دی) اهدا شد.

جایزه نوبل شیمی 2014 نیز به دلیل ساخت میکروسکوپ فلورسنس فوق واضح به صورت مشترک به «اریک بتزویگ» از موسسه پزشکی هوارد هیوز آمریکا، «اشتفن هل» از موسسه مکس پلانک در گوتینگن آلمان و «ویلیام مورنر» از دانشگاه استنفورد آمریکا اختصاص یافت.

«جان او کی‌یف» آمریکایی، «می‌بریت موزر» و «ادوارد موزر» نروژی نیز بدلیل کشف سلول‌هایی که سیستم‌های مکان‌یابی در مغز را تشکیل می‌دهند، جایزه نوبل پزشکی 2014 را مشترکا به خود اختصاص دادند.

برندگان نوبل 2014 در حوزه‌های مختلف، چهارشنبه 10 دسامبر (19 آذر) طی دو مراسم جداگانه در استکهلم سوئد و اسلو نروژ جوایز خود شامل لوح تقدیر، مدال نوبل و جایزه نقدی 1.1 میلیون دلاری را دریافت کردند.