یک فعال عرصه فناوری گفت: کشورمان در تولید محصولات دانش‌بنیان شیمیایی آنتی سپتیک و ضدعفونی کاملا خودکفاست و ظرفیت بالقوه بسیار بالایی برای تأمین نیاز داخلی و عرضه به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری،شرکت دارویی به‌بان شیمی جزو شرکت‌های پیشرو در تولید مواد ضدعفونی‌کننده‌ و آنتی سپتیک است. ترکیبات ضد عفونی‌کننده بسیاری توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت به مرحله تولید و تجاری‌سازی رسیده و توانسته‌اند جایگاه مناسبی در بازار داخلی و در مقایسه با نمونه‌های مشابه بین‌المللی پیدا کنند. این شرکت موفق شده چند سال پیاپی به عنوان کارآفرین نمونه در استان گلستان شناخته و برگزیده شود. همچنین این شرکت توانست جایزه مدیریت رهبری کیفیت مؤسسه بین المللیBID فرانسه در سال 2012 را به خود اختصاص دهد.
مدیر عامل این شرکت در خصوص فعالیت‌های این شرکت عرصه فناوری اظهار کرد: شرکت دارویی به‌بان شیمی از دل تحقیق و توسعه تبلور یافته است و تحقیق و توسعه ، تولید و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان را مبنای اصلی فعالیت خود قرار داده است. این شرکت توانسته است برای اولین بار در خاورمیانه، ترکیب بسیار قوی ضدعفونی‌کننده پراکسی استیک‌اسید را با بهره‌گیری از توانمندی و دانش بومی به تولید انبوه برساند و محصولات متعددی را با فرمولاسیون های مختلف و متنوع از این بنیان تولید و به بازارهای داخلی و منطقه‌ای عرضه کند.
دکتر مهدی شاهمرادی مقدم، با اشاره به خوراکی بودن باقی‌مانده‌ها، ایمنی برای محیط‌زیست و مصرف‌کننده گفت: این ترکیب شیمیایی در حال حاضر قوی‌ترین ضدعفونی‌کننده شیمیایی موجود در دنیاست که استفاده‌های متعددی در صنعت پزشکی ، دامپزشکی ، صنایع غذایی و برج های خنک کننده و سیستم های آب در گردش دارد.
وی افزود: در حال حاضر به‌بان شیمی توانسته است برای 85 نفر به‌طور مستقیم اشتغال ایجاد کند و با فعالیت مستمر واحد تحقیق و توسعه شرکت این تعدادبه سرعت افزایش خواهد یافت.
شاه‌مرادی درباره ویژگی عمده محصولات این شرکت بیان کرد: طیف گسترده تولیدات این شرکت در مکان‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بازارهای متنوعی را تحت پوشش قرار می‌دهند. به‌طور مثال در حوزه پزشکی و دندان‌پزشکی بخش کنترل و از بین بردن عفونت ها ، در حوزه دامپزشکی مبحث ایمنی زیستی و در حوزه صنایع غذایی بخش امنیت غذایی تحت پوشش محصولات این شرکت هستند. از بعد بین‌المللی تنوع فرمولاسیون، تنوع و تعدد بنیان‌های شیمیایی، گستردگی تولیدات و محصولات این شرکت در دنیا جزو برترین‌هاست و کم‌تر شرکتی در دنیا با چنین گستردگی و تنوعی فعالیت می‌کند.
وی افزود: از بعد ملی، علاوه بر این‌که بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتی سپتیک و ضدعفونی کننده کشور هستیم، خوشبختانه توانسته‌ایم بالغ بر 70 درصد نیاز کشور به واردات را از طریق تولید داخلی تأمین کنیم. با تلاش‌هایی که با مساعدت و همکاری وزارت بهداشت و وزارت صنایع در حال انجام است، واردات این دست محصولات به کشور به طور کامل متوقف خواهد شد. زیرا کشورمان در تولید محصولات شیمیایی آنتی سپتیک و ضدعفونی کاملا خودکفاست و ظرفیت بالقوه بسیار بالایی برای تأمین نیاز داخلی و عرضه به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت بالقوه کشور در تولید بسیار بالاتر از میزان واردات فعلی است و بخش عمده‌ای از این ظرفیت هنوز به کار گرفته نشده است.
این فعال عرصه فناوری در خصوص میزان واردات این محصولات به کشور و خروج ارز اظهار داشت: آمار دقیقی از میزان واردات ضدعفونی‌کننده‌ها موجود نیست، اما چیزی حدود هزار و پانصد تن از این محصولات واردات گمرکی می‌شود که معادل 70 درصد از این رقم یعنی حدود هزار تن به تنهایی توسط به‌بان شیمی داخل کشور تولید می‌شود. امید است که در آینده از این حجم واردات غیر ضروری نیز جلوگیری شود.

10 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی از تولید ضدعفونی کننده ها
شاهمرادی مقدم که رییس کارگروه تولید کنندگان مواد ضد عفونی کننده و آنتی سپتیک نیز هست، با تأکید بر وجود ظرفیت کافی جهت جلوگیری کامل از واردات فرآورده‌های دانش‌بنیان ضدعفونی کننده گفت: علی‌رغم این که تولیدات سالانه به‌بان شیمی هزارتن در سال است، اما این شرکت ظرفیت بالایی برای تولید حدود 66000 تن سالانه داراست، که البته به صورت کنسرسیوم و همکاری با دیگر شرکت‌های تولید کننده داخلی این ظرفیت بالاتر نیز می باشد. در واقع این شرکت به تنهایی می‌تواند کل نیاز کشور به واردات این دست محصولات را رفع کند. ظرفیت فعلی تولید کشور موجب صرفه‌جویی ارزی ده میلیون دلاری در حوزه تولیدات ضدعفونی و آنتی سپتیک شده است و این رقم می‌تواند تا 2.5 برابر در کوتاه مدت افزایش یابد.
وی افزود: زمینه و زیر ساخت های صادرات عمده در حال مهیا شدن است و با توجه به اقداماتی که با مشارکت کارگروه ضدعفونی وآنتی‌سپتیک‌های انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی انجام می‌شود، به زودی رویه واردات معکوس و جای خود را به صادرات خواهد داد.
وی در پایان گفت: دولت می‌تواند با قائل شدن مزیت‌هایی برای خریداران محصولات دانش‌بنیان داخلی، آن‌ها را به گرایش به این محصولات و کمک به اقتصاد این حوزه ترغیب کند. در این صورت چرخه کامل تولید محصل دانش‌بنیان، تجاری‌سازی و توسعه به طور کامل به حرکت در خواهد آمد.