مطالعات محققان دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد ردیابی چشمی تصاویر موزیک ویدئوها می‌توانند در تشخیص مناطق آسیب دیده مغزی سودمند باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، آسیب های مغزی یکی از خطرات مهلکی هستند که گاهی اوقات به صورت کامل تشخیص داده نمی شوند و فرد را با صدمات جبران ناپذیری مواجه می کنند.

مطالعات محققان دانشگاه نیویورک نشان می دهد با کمک ردیابی چشم نه تنها قادر به شناسایی آسیب های مغزی خواهیم بود بلکه می توان به کمک نقاط آسیب دیده نیز شتافت. عملکرد این تشخیص بسیار ساده است، محققان برای چند دقیقه موزیک ویدئویی را در برابر چشمان اشخاص مختلف قرار داده و با بررسی، ردیابی و آنالیز حرکات چشم پی به صدمات مغزی می برند. این مطالعه می تواند در تشخیص بیماری هایی مانند  head trauma موثر باشد. تروما Trauma ،هر نوع ضربه، جراحت، شوک و آسیبی محسوب می شود که از محیط بیرونی به بدن وارد شود. اما Head Trauma می تواند یکی از جدی ترین صدماتی باشد که به سر وارد شده و با مشکلات و آسیب های مغزی پاسخ داده می شود.

دکتر چارلز مارمار- سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: «نتایج این تحقیقات به شکل غیر قابل وصفی جالب توجه هستند و می توانند راه گشای محققان و بیماران در تشخیص و همینطور درمان سریعتر آسیب های مغزی باشند. اما دلیل انتخاب موزیک ویدئو را می توان در تغییرات سریع تصاویر دانست.»

در این مطالعه حدودا 200 امریکایی که با مشکلات یا آسیب های مغزی دست به گریبان بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج تحقیقات نشان داد آسیب های مغزی با حرکات چشمی در ارتباط هستند. افراد شرکت کننده در این تحقیق شاهد یک موزیک ویدئو به مدت 4 دقیقه ( 220 ثانیه) بودند، حرکات عمودی چشم به صورت نقطه به نقطه مورد بررسی قرار گرفت. حرکات چشمی غیرعادی در بیماران نشان دهنده آسیب های مغزی در آنها بود.

تحقیقات بیانگر این موضوع بودند که در صورتی که مغز بر اثر یک ضربه متورم شود به دلیل اینکه در محفظه جمجمه احاطه شده، ورم مغزی باعث افزایش فشار درون جمجمه می شود. بافت مغز در نتیجه بروز این اتفاق دچار فشردگی شده و آسیب های مغزی نیز افزایش پیدا کرده و همچنین امکان دارد بافت مغزی در این شرایط به داخل حفره های در دسترس واقع در جمجمه مانند کاسه چشمی نفوذ کرده که در این صورت با اعمال فشار به اعصاب چشمی و تغییر در حرکات چشمی را به دنبال دارد. در نتیجه با استفاده از این روش می توان ساده و سریع به آسیب های مغزی پی برد.