پروفسور سودابه داوران استاد رشته شیمی دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موفق به کسب مدال بین‌المللی یونسکو به خاطر فعالیت‌های ارزشمند در توسعه علوم و فناوری نانو شد. از این رو، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان پیام تبریکی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری،  متن کامل این پیام به شرح زیر است:

«جغرافیا همواره در تسخیر و تدبیر انسان بوده است، مگر در روزگار مردمانی که مقهور بوده اند و از دانش کم بهره. سال هاست که دغدغه های متضاد درباره ماندن و رفتن طیف تحصیلکرده کشور تحت عنوان نخبگان و متخصصان، گریبانگر قشرهای مختلف اجتماع بوده است. عده ای دلگیر و نگران این رفتن ها هستند و جمعی هم کسب تجربه از غربی ها را بهانه طرفداری از مهاجرت می کنند.

مخرج مشترک این دو گروه، اذعان داشتن به اینکه امکانات غربی ها دستمایه بسیاری از کوچ های علمی می شود، راه را برای بسیاری دیگر باز می کند و متاسفانه شرایط فرهنگی به گونه ای رقم خورده است که انگار، آنکه مانده، حرفی برای گفتن نداشته است. فروتنی ها اما در این میان، به واسطه ذات عمل، کمتر به چشم می آیند. با این همه، آفتاب همیشه پشت ابر باقی نمی ماند.

شنیدن خبر کسب مدال یونسکو از سوی یک بانوی فرهیخته ایرانی در نخستین هفته های سال نو، حالمان را بیش از پیش متحول کرد و دعای سفره هفت سین مان انگار اجابت شد. از آنجا که خواهر فرهیخته و دانشمندم؛ سرکار خانم پروفسور داوران، از اهالی آذربایجان شرقی و ساکن تبریز هستند، شکوه این رخداد را دوچندان کرد. ما همواره در سفرهای استانی مان، تلاش کرده ایم که توجه نخبگان و صاحبان تخصص و استعدادهای برتر را به این مهم جلب کنیم که می توانند از همان شهرها و شهرک های دور از پایتخت علم شان را جامه عمل بپوشانند.

باغرور، کسب مدال بین المللی یونسکو توسط بانوی دانشمند ایرانی؛ پروفسور سودابه داوران را به خاطر فعالیت های ارزشمند در توسعه علوم و فناوری نانو، به ایشان، خانواده محترم شان، جامعه علمی آذربایجان شرقی و همه نخبگان ایرانی تبریک می گویم و امیدوارم از تجربه های ارزشمند ایشان، سایر تحصیلکردگان و صاحبان علم، بهره مند شوند.

جغرافیای ایران، اکنون با پیشرفت های چشمگیر علمی و فناوری و ظهور مسلسل وار فرهیختگان و نخبگان از جای جای این سرزمین جاودانه، بی شک تن به گام های استوار «اقتصاد دانش بنیان» خواهد داشت و انشاءالله شکوفان تر خواهد داشت».

 

بنا بر این گزارش، دکتر سودابه داوران پیش از این موفق به دریافت عناوین و جوایز مختلفی شده است که از آن میان می توان به کسب رتبه اول در نهمین جشواره علوم پزشکی رازی در علوم پایه دارویی در سال 1382، سه بار انتخاب به عنوان پژوهشگرنمونه مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انتخاب به عنوان زن نمونه نخبه سال 1386از طرف نهاد محترم ریاست جمهوری، انتخاب به عنوان 100 دانشمند نمونه سال 2008 توسط دانشگاه کمبریج، انتخاب به عنوان افراد باهوش قرن 21توسط مرکز بین المللی بیو گرافی، چهارده ثبت اختراع در سیستمهای دارورسانی نوین، مجری طرح برتر دانشگاهی سال86، پژوهشگر نمونه استان آذر بایجان شرقی در سال 1387 اشاره کرد.