مهندسان آمریکا در حال کار بر روی یک هواپیمای جاسوسی فراصوت هستند که به زودی جای هواپیمای افسانه‌ای SR-71 را می‌گیرد.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی فناوری و نوآوری،  هواپیمای سری پرنده سیاه SR-71 که در دوران جنگ سرد ساخته شده بود، سریعترین هواپیمای نظامی مکنده هوای شناخته‌شده در جهان است. این هواپیما بقدری بالا و سریع پرواز می‌کند که پدافندهای دشمن قادر به جلوگیری از آن نیستند.

در سال 1998 این هواپیما از سوی نیروی هوایی آمریکا بازنشسته شد. مهندسان شرکت لاک‌هید مارتین و Aerojet Rocketdyne در سالهای گذشته به طراحی نسخه جدید SR-72 پرداخته‌اند که از حمله دشمن فرار کرده، تصاویر جاسوسی گرفته و با سرعت نزدیک به شش ماخ که دو برابر سرعت نمونه پیشین آن است، به اهداف خود حمله می‌کند.

پرنده سیاه SR-72 یک پهپاد جاسوسی با سرعت نزدیک به 6500 کیلومتر در ساعت است که از قابلیت حمله برخوردار است. این هواپیما نیازمند سیستم رانش هیبریدی است: یک توربو جت معمولی که سرعت هواپیما را از روی باند به سه ماخ می‌رساند، و یک رم‌جت/اسکرم‌جت فراصوت که در ادامه مسیر آن را به سرعتهای بالاتر خواهد رساند.

بدنه این هواپیما باید حرارت شدید پرواز فراصوت را تحمل کند، زیرا تنها اصطکاک هوا می‌تواند فولاد را ذوب کند. بمبهای پهپاد SR-72 باید از ارتفاع نزدیک به 24 هزار کیلومتری به سوی هدف پرتاب شوند.

به گفته شرکت لاک‌هید مارتین، این هواپیما احتمالا تا سال 2030 اجرایی خواهد شد. در آن زمان، قابلیت SR-72 برای پوشش‌دهی یک مایل در ثانیه به این معنی خواهد بود که این هواپیما می‌تواند طی یک ساعت به هر موقعیتی در هر قاره برسد.