سیزدهمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی روسیه (NEVA 2015) با حمایت ستاد توسعه دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری و انجمن مهندسی دریایی ایران با همکاری مرکز همکاری و نوآوری‌های ریاست جمهوری، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، این نمایشگاه که هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود، در این دوره میزبان 1500 نفر بازدیدکننده از سطح جهان با حضور 706 شرکت‌کننده از 35 کشور جهان در 17 پاویون بود که با حضور و حمایت مقامات رسمی روسیه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، اهم موضوعات نمایشگاه شامل صنایع ساحلی و فراساحلی، نفت، گاز و پتروشیمی، بنادر و دریانوردی، ساخت و تعمیر، صنایع دریایی و دفاعی، ساخت و تأمین تجهیزات دریایی، خدمات بندری، مشاوره و مهندسی، آموزش و تحقیقات، اقتصاد دریایی، فیزیک دریایی و اقیانوس‌شناسی، حفاظت از محیط‌زیست دریایی، شیلات، صید و آبزی‌پروری و امور سیاحتی و گردشگری بوده که در کنار آن کنفرانس علمی تحت نظر دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ نیز با بیش از 150 سخنران و 1200 مستمع برگزار شد.

پاویون جمهوری اسلامی ایران نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با مدیریت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی و انجمن مهندسی دریایی ایران با حضور 9 سازمان دولتی و چند شرکت خصوصی حوزه دریایی و همچنین هیئت اعزامی متشکل از 38 نفر برپا و دستاوردهای کشور در حوزه صنایع دریایی و دریانوردی معرفی شد.

شایان ذکر است، معرفی دستاوردها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه NEVA2015) ) منجر به مذاکرات و انعقاد تفاهم‌نامه­های متعددی با دانشگاه‌ها، اتحادیه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های خصوصی مطرح روسی در حوزه مرتبط صورت گرفت که در راستای آن، همکاری‌ها و اقدامات مهمی در زمینه انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌ها ی آموزشی، تبادل فناوری و بومی‌سازی آن تعریف شد.

اقدامات فوق ترسیم‌کننده جایگاه مطلوب کشور در منطقه در حوزه دریایی و دریانوردی بوده و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان این حوزه را رقم خواهد زد.

لازم به ذکر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای توسعه زیرساخت صادرات محصولات دانش‌بنیان کشور، از برپایی پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه‌های تخصصی معتبر جهان و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت خواهد کرد.

سیزدهمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی روسیه(  NEVA 2015)  در مهرماه سال جاری در شهر سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شد.