پروفسور اردشیر غفرانی، پزشک فوق تخصص ریه، جایزه "آینده آلمان" در سال 2015 را دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، یوآخیم گاوک، رییس جمهور آلمان پنجشنبه شب (12 آذر) در مراسمی در برلین جایزه "آینده آلمان" را به پروفسور غفرانی برای کشف دارویی حیات‌بخش به منظور درمان یک بیماری بسیار خطرناک ریوی اهداء کرد.

وی همچنین مبلغ 250 هزار یورو هم به عنوان جایزه نقدی دریافت کرد.

بیماری فشار خون ریوی پیش از این مرگبار محسوب می‌شد، اما داروی جدید پروفسور غفرانی و گروهش باعث نجات جان بسیاری از افراد شده و همین امر، جایزه «آینده آلمان» را برای وی به ارمغان آورده است.

فشار خون بالا یک بیماری رایج است. اما انواع نادر آن مانند فشار خون ریوی بر هر 50 نفر از یک میلیون انسان تاثیر می‌گذارد که بسیار خطرناک است.

داروی جدید که غفرانی آن را خانواده جدیدی از داروها خوانده، در 50 کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته و جان بسیاری از مبتلایان به این بیماری خطرناک را نجات داده است.

پروفسور غفرانی که ریاست تیم عروقی دانشگاه یوستوس لیبگ را هم بر عهده دارد در این مراسم گفت: این جایزه، انگیزه‌ای باورنکردنی برای فعالیت ما ایجاد می‌کند.

جایزه «آینده آلمان» یکی از مهمترین جایزه‌های این کشور است که بر اساس معیارهایی همچون دستاوردهای بدیع و نوآورانه پژوهشی به برگزیدگان اهداء می‌شود.

امسال علاوه بر گروه پژوهشی پروفسور غفرانی، دو گروه دیگر هم نامزد دریافت جایزه آلمان بوده‌اند. ساخت و ساز هواپیما با استفاده از وسایل سبک‌تر توسط دانشمندان شرکت ایرباس و همچنین تکنیکی برای جلوگیری از حوادث رانندگی، دیگر پژوهش‌هایی بودند که رقابت را به گروه پروفسور غفرانی واگذار کردند.