مجموعه تلویزیونی «دانشنما» و مشاعره دانشجویی «ترنم آوا» با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف ترویج و فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و همچنین تقویت انگیزه علم آموزی در مخاطبان ساخته و آماده پخش در ایام نوروز 95 از شبکه دوم سیما شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، «مجموعه تلویزیونی دانشنما» نخستین برنامه تلویزیونی در حوزه علم مردمی Popular science با مخاطب عمومی نوجوان و بزرگسال است که در گونه  Science showبا حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و با طراحی مجموعه دانش بنیان فن آموز ساخته شده است که از شبکه دوم سیما پخش می شود.

 

ایــــن بــــرنامه در گونه دانشنما Science Show  طراحی شده است.  دانشنما؛ نامی است که به اجراهایی صحنه ای (Stage) یا شوهای تلویزیونی اطلاق می شود که هدف آن ارائه جذابیت های علم است.

در برنامه «دانشنما» از مطالب غامض یا فرمولهای پیچیده علمی یا مباحث کسالت آور خبری نیست.
همه آنچه که به نمایش در می‌آید پدیده‌های هیجان‌انگیز و آزمایشهای جالب و شگفت‌انگیز است. پدیده‌هایی که شور و شعف بینندگان را به همراه دارد و آنان را به حیرت وا می دارد.

در این برنامه «انگیزش» بر «آموزش» تقدم و اولویت دارد و با نمایش دادن پدیده‌های جذاب، انگیزه مخاطب برای فهم پدیده را تحریک می‌کنند و سپس با زبانی ساده مفاهیم پیچده علمی توضیح داده می‌شود.

مخاطبان این برنامه عامه مردم هستند و در آن تلاش می شود مردم به این شهود برسند که علم جذاب، دوست داشتنی و فهمیدنی است. طیف سنی مخاطبان این برنامه طیفی وسیع شامل همه گروههای سنی است از کودکان تا سالخوردگان.

مهمترین هدف در «دانشنما» که با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاددانش بنیان تولید و تهیه شده است، فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان تقویت انگیزه علم آموزی در مخاطبان و کمک به گفتمان علم و فناوری در جامعه است. در این برنامه با نمایش دادن پدیده های جذاب، انگیزه مخاطب برای فهم پدیده را تحریک می کنند و سپس با زبانی ساده مفاهیم پیچده علمی توضیح داده می شود.

سید محسن حسینی تهیه کننده و کارگردان دانشنما  دانش آموخته سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است و پیش از این در شبکه دو مجموعه تلویزیونی «چیستا» را با طراحی مجموعه دانش بنیان فن آموز تهیه کرده بود.

براساس این گزارش، دانش نما در فرهنگ دهخدا با معانی نماینده دانش، نشان دهنده دانش، عرضه کننده علم، نشان‌دهنده میزان معلومات و اطلاعات آمده است.

برنامه تلویزیونی «دانشنما» همه روزه در ایام نوروز از شبکه دوم سیما از ساعت 14:30 پخش و در سایر شبکه ها بازپخش می شود.

پخش «ترنم آوا»؛ مشاعره دانشجویی در نوروز 95

همچنین قرار است در ادامه برنامه های مشاعره دانشجویی که پیشتر در سال جاری از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده و مخاطبان بسیاری را با خود همراه کرده بود، مشاعره دانشجویی «ترنم آوا» با همکاری بنیاد ملی نخبگان، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و شبکه آموزش سیما با اجرای دکتر اسماعیل آذر در نوروز 1395 روی آنتن برود.

امیرحسین آذر تهیه‌کننده برنامه‌های «مشاعره» درباره کیفیت این برنامه مشاعره گفت: مشاعره نوروزی سال 1395 با حضور دانشجویان دانشگاه‌های معتبری چون دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه‌ نصیر و دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود و علاوه بر آیتم‌ مشاعره دانشجویی، آیتم‌های مشاعره نخبگان فردا، شعرخوانی دانشجویی و نقادی نقالان خردسال را در برگرفته است.

وی افزود: از آیتم‌های دیگر برنامه مشاعره نوروزی سال 1395، می‌توان به ترنم آوا و همخوانی گروهی دانشجویان اشاره کرد.

تهیه‌کننده برنامه‌های مشاعره اظهار داشت: این برنامه در 15 قسمت 45 دقیقه‌ای تهیه شده و در روزهای نوروز 1395 بر روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

آذر همچنین ابراز کرد: برنامه مشاعره نوروزی سال 1395 با حمایت بنیاد ملی نخبگان، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه شده است و ایام نوروز 95 از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود.