محققان در یک مرکز علمی ایتالیا روبات انسان نمایی ساخته اند که حالا عضوی از کارکنان آن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، این فناوری جدید در مرکز تحقیقاتی و فناوری IIT ایتالیا ارایه شده و در زمره یکی از پیشرفته ترین روباتهای انسان نمای ساخته شده در جهان قرار دارد.

این روبات نام دارد و ۱۶ ماه زمان صرف ساخت آن شده است. تیمی متشکل از ۲۰ دانشمند، تکنسین و مهندس به سرپرستی پروفسور جورجیو متا این فناوری جدید را ارایه کرده اند.

آنها معتقدند که این روبات در نهایت به عنوان بهترین پیشخدمت به کار گرفته خواهد شد.

پروفسور متا در خصوص این نوآوری گفت: روبات انسان نمایی است که با تمرکز بر مقرون به صرفه بودن و برخورداری از ویژگیهای مؤثر طراحی و ساخته شده است.

یکی از مهمترین کاربردهای این روبات انسان نما کمک به افراد معلولی است که دچار ناتوانایی های حرکتی هستند.

ایده نهفته در پس این روبات جدید، طراحی و ساخت نسخه مقرون به صرفه تری از روبات انسان نمای iCub بوده است که هم اکنون به عنوان پلت فورم بسیاری از روباتهای مشابه در آزمایشگاههای سراسر جهان به کار گرفته می شود.

روبات با ۱.۲۵ سانیتمتر قد هم اندازه یک نوجوان بوده و تنها ۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

نکته جالب اینجاست که این روبات به جای پا، سوار بر چرخ است. نیمی از مواد تشکیل دهنده این روبات پلاستیک و نیمی هم فیبر کربنی و فلز است و این درحالی است که کل ساختار روبات انسان نمای iCub فلز است.

کار ساخت بخش سخت افزاری این روبات تمام شده و مدتی است فرآیند ساخت نرم افزار آن هم آغاز شده است. مهندسان این پروژه آن را به گونه ای ساخته اند که از طریق کنترل از راه دور هدایت می شود. دوربینهای تعبیه شده در سر این روبات در واقع چشمان آن هستند.

پیش بینی می شود نخستین سری از روباتهای در قالب فروش تجاری طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده آماده شود.