سرپرست گروه تئاتر «آران» اعلام کرد که سفارت انگلستان علیرغم ارائه تمامی مدارک لازم، با صدور ویزا برای آهنگساز اپرای عروسکی «خیام» برای ضبط موسیقی اثر در لندن موافقت نکرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، بهروز غریب‌پور درباره وضعیت صدور ویزا برای امیر بهزاد آهنگساز اپرای عروسکی «خیام» که قرار بود ضبط موسیقی این اپرای عروسکی را در شهر لندن انجام دهد گفت: ما به این مسائل آگاهیم که هر کشور بر اساس مصالح و درکی که از یک متقاضی ویزا دارد، می‌تواند ویزا را صادر کند یا نکند ولی همه آنچه که سفارت از ما متوقع بود تا آقای امیر بهزاد بتواند برای ضبط موسقی اپرای عروسکی «خیام» به انگلستان برود، ارائه کردیم.

وی ادامه داد: ما مدارک را به شیوه‌ای که خود سفارت رایج کرده یعنی از طریق واسطه‌های مورد وثوق سفارت، ارائه دادیم. همه آنچه که واسطه گفته بود؛ از کوچکترین تا مهمترین اسناد و مدارک به اضافه تأییدیه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأییدات من، بروشورها و پارتیتور اپرا و حتی نام رهبر ارکستر را ارائه دادیم.

کارگردان اپرای عروسکی «خیام» با بیان اینکه علیرغم ارائه تمام مدارک مورد نیاز درنهایت ویزای امیر بهزاد صادر نشد، اظهار کرد: در نامه‌ای که بابت رد شدن تقاضای ویزا به امیر بهزاد داده شده، بهانه‌ها و ایرادهایی نامعقول مطرح شده است. به عنوان مثال یکی از ایرادهای گرفته شده این است که ۶۰۰ پوند درآمد ماهانه‌ای که برای امیر بهزاد ذکر شده از محل آهنگسازی نیست. معلوم است که ما امیر بهزاد را به عنوان آهنگساز می‌شناسیم و آهنگسازی هم شغل ثابت افراد نیست و آهنگسازها به صورت پروژه‌ای دستمزد می‌گیرند.

غریب‌پور یادآور شد: ما فکر می‌کردیم این حرکت در دوستی دو ملت تأثیر خواهد گذاشت زیرا فیتس جرالد انگلیسی است که در واقع خیام را جهانی کرده است. فکر می کردیم حکیم عمر خیام به عنوان فیلسوف، شاعر و منجم ایرانی به همراه فیتس جرالد به عنوان شاعر و مترجم انگلیسی، پیوند میان دو ملت را تعمیق می‌کنند اما سفارت انگلستان برخوردی با ما کرد که فرهنگی نبود. طبیعی است که این کار سفارت، خسارت‌هایی را متوجه گروه کرده است.

وی با اشاره به اینکه وحید نیکبخت مدیرتولید این اپرا سال‌ها در انگلستان زندگی و تحصیل کرده و فرنوش بهزاد نیز که قرار بود با همکاری او ضبط موسیقی اپرای «خیام» انجام شود در انگلستان به عنوان آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده است، تصریح کرد: رأس سوم که امیر بهزاد است به اعتبار بروشورها، دی‌وی‌دی ها و تأییدیه‌ها هیچ اشکالی برایش وجود نداشته است. صادر نشدن ویزا برای امیر بهزاد یکی از مصادیق تضییع حقوق بشر است. الان گروه تئاتر «آران» چندین میلیون تومان متضرر شده است.