معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت : بنابر گزارش اخیر سازمان بین المللی انکتاد (مجموعه تجارت و سرمایه گذاری سازمان ملل) فعالیت بیش از 2 هزار و هشتصد شرکت دانش بنیان موجب 70 هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درمراسم افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ با بیان اینکه ایران در سال های اخیر با اتکا به اقتصاد دانش بنیان وابستگی به نفت را کاهش داده است اظهار کرد: بر اساس گزارش هفته گذشته آنکتاد در رابطه با وضعیت علم، فناوری و نوآوری ایران شاهد بروزاتفاقات شگفتی در حوزه علم وفناوری و نواوری درکشور بوده ایم 

ستاری ادامه داد: در گزارش آنکتاد توسعه علمی ایران که از سال1990 بررسی شده نشان می دهد در سال های اخیر با تکیه بر دانش و فناوری اقتصاد کشور از اقتصاد نفتی فاصله گرفته است. در این رابطه می توان به فعالیت بیش از 2  هزار و هشتصد شرکت دانش بنیان اشاره کرد که با فعالیت خود 70 هزار شغل نیز ایجاد کرده اند البته پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری تعداد این شرکت ها به بیش از سه هزارشرکت  برسد.

نایب رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه استخدام دولتی برای نیروی جوان کشور نباید اولویت باشد گفت: نیروی جوان و خلاق ایرانی باید با اعتماد به نفس بدون اتکا به سرمایه گذاری های دولتی فعالیت کند، سرمایه گذاری های دولتی قابل رقابت نیست  و در مواردی نیز اشتباه است در واقع دولت باید فضای کسب و کار را در کشور برای جوانان ایجاد کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ابراز کرد: به همین منظور برای پیگیری اقتصاد دانش بنیان بحث حمایت از این شرکت ها در معاونت علمی مطرح است که بیش از 60 خدمت اعم از معافیت های گمرکی ، مالیاتی ،ارائه تسهیلات و مواردی این چنین به شرکت ها ارایه می شود تا از طریق ایجاد محیطی مناسب فضای کسب و کار برای آنها تسهیل شود. تا شاهد فعالیت هزاران استارت آپ در این محیط کسب و کار باشیم و قطعا با کمک استعدادها و نیروی جوان این اقدامات عملی می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه همه در هیات دولت برای ایجاد تغییرات در این محیط کسب و کار هم قسم هستیم گفت: بسیاری از افراد موفق که شرکتی را تاسیس کردند پشتوانه آنها سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری دولت نبوده و با تکیه بر دانش ، خلاقیت و نوآوری فعالیت خود را با سرمایه ای کم شروع کردند.

مراسم افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمود واعظی وزیر ارتباطات برگزار شدو پس از پایان این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در نمایشگاه از بخش های مختلف آن از جمله سالنی که شرکت های نوپا و استارت آپ ها در آن حضور داشتند بازدید کرد.

بیست و دومین نمایشگاه الکامپ از 25 تا 28 آذرماه جاری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران  شرکت داخلی و خارجی و با حضور حدود 600 شرکت داخلی و خارجی در حال برگزاری است .