دونالد ترامپ تا چند روز دیگر راهی کاخ سفید می شود اما دانشمندانی که در حوزه زمین و علوم زیست محیطی فعالیت می کنند نگرانی های زیادی نسبت به آینده دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، نشریه نیچر در گزارشی به بررسی ابعاد مختلف آغاز به کار دولت جدید آمریکا و سیاستهای ترامپ نسبت به موضوع تغییرات جوی و تحقیقات مربوط به محیط زیست پرداخته و می نویسد: دولت آتی آمریکا در حال شکل گرفتن است و در این میان دانشمندان فعال در امور زمین و تحقیقات زیست محیطی عصبی و نگران هستند.

ریک پری فرماندار سابق تگزاس برای وزارت انرژی انتخاب شده است. او نگاه روشنی نسبت به مقوله تغییرات جوی ندارد. همچنین رکس تیلرسون که مدیر اجرایی غول نفتی اکسون موبیل محسوب می شود هم برای پست وزارت خارجه تعیین شده و البته می دانند که چنین شخصی نماینده اصلی آمریکا در مورد بحران تغییرات جوی به حساب می آید. بدون شک این دو نفر مشاورانی خواهند داشت که آنها را بیش از آنکه متوجه تبعات منفی تشدید تغییرات جوی کنند به سوی توسعه صنعتی سوق خواهند داد.

نیچر می افزاید: گزارشهایی در دست است که نشان می دهد ترامپ درخصوص وزارت انرژی آمریکا بر روی مهره هایی به عنوان کارمندان شاخص دست گذاشته و در این میان خبری از محققان نیست.  الن رباک از محققان فعال در عرصه امور جوی در دانشگاه راجرز نیوجرسی می گوید: به نظر من دیدگاه ترامپ شبیه اعلان جنگ علیه علم است و در این میان اوضاع جوی هدف اصلی است.

به نوشته این نشریه، دانشمندان علوم زیست محیطی و تغییرات جوی در آمریکا از آن بیم دارند که دولت جدید این کشور بودجه های مربوط به این حوزه ها را کاهش دهد.

البته به رغم وجود این نگرانی ها، بنیادها و سازمانهای غیردولتی بیکار نخواهند بود. مارسیا مک نات رئیس آکادمی ملی علوم آمریکا می گوید سازمانهای خصوصی زیادی اعلام آمادگی کرده اند که درصوت کاهش بودجه های مربوط به تحقیقات اوضاع جوی، میلیادها دلار برای این موارد هزینه کنند.