ارکستر سمفونیک تهران در آستانه فرارسیدن سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) از سمفونی «روح الله» به آهنگسازی شاهین فرهت در حضور تعدادی از اعضای بیت امام رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری سهراب کاشف در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) دوشنبه شب هشتم خرداد ماه در حضور تعدادی از اعضای خانواده امام  راحل و مسئولان دولتی از جمله فاطمه طباطبایی همسر یادگار امام مرحوم حاج سید احمد خمینی، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تعدادی دیگر از مسئولان از سمفونی «روح الله» به آهنگسازی شاهین فرهت در تالار وحدت رونمایی کرد.

حجت الاسلام علی کمساری معاون فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) قبل از آغاز برنامه توضیح داد: بسیار خرسندیم که در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی شاهد رونمایی از سمفونی «روح الله» هستیم که در کنار همه آثار خوب مذهبی و دفاع مقدس برای اولین بار تولید شده است. ما تا به امروز در کشورمان سمفونی مرتبط با زندگانی با برکت حضرت روح الله نداشتیم اما خدا کمک کرد که در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و همت شورای موسیقی مجموعه تصمیم گرفته شد تا سمفونی «روح الله» ساخته شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه با تصمیم شورای موسیقی برای ساخت موسیقی سمفونی «روح الله» قرعه به نام استاد شاهین فرهت افتاد که همه می دانیم در حوزه موسیقی و خلق سمفونی از هنرمندان درجه یک و ارزشمند کشورمان هستند. به هر حال این هنرمند بعد از اینکه پیشنهاد ما را برای ساخت سمفونی پذیرفت مطالعاتی را در حوزه زندگی پربرکت حضرت امام آغاز کرد و سرانجام بعد از ماه ها تلاش این سمفونی که امشب پیش روی شما اجرا می شود در چهار موومان خلق شد.

معاون فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) درباره چهار موومان سمفونی «روح الله» توضیح داد: موومان اول سمفونی روح الله به تولد و رشد و نمو حضرت امام اختصاص دارد، موومان دوم به دوران بلوغ علمی، اجتهاد و بالندگی امام در حوزه علمیه و قله های بلند علم و معرفت شناسی می پردازد. موومان سوم هم با زبانی رمزآلود به جریان مبارزات حضرت امام که در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد پرداخته و در موومان چهارم آهنگساز به عروج ملکوتی امام خمینی که با دلی آرام و قلبی مطمئن رحلت کرده و دنیایی از اهالی معرفت را داغدار هجران می کنند می پردازد که به طور حتم این داغ هجران هیچ گاه جبران نمی شود.

حجت الاسلام کمساری در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: امیدوارم این اثر بتواند در جهت معرفی حضرت امام خمینی (ره) با زبان زمینی و نه سرزمینیِ به جهانیان موفق عمل کند. به هر ترتیب سمفونی «روح الله» اولین تجربه در ساخت آثار این چنینی مرتبط با بنیانگذار انقلاب اسلامی است که آرزومندم تجربه موفقی در این عرصه باشد.

وی با تشکر از حامیان مالی سمفونی «روح الله»، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در حمایت از این پروژه موسیقایی گفت: امید دارم این اقدام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با همکاری دیگر نهادهای فرهنگی بتواند جلوه های رحمانی، ربانی، سیاسی و انقلابی امام راحل را به درستی معرفی کند.

براساس گزارش مهر، بعد از پایان صحبت های کمساری لوح تقدیر و سردیس های حضرت امام خمینی (ره) در حضور فاطمه طباطبایی عروس امام، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به حامی مالی پروژه، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سهراب کاشف رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران، بهروز رضوی راوی سمفونی «روح الله» و شاهین فرهت آهنگساز سمفونی «روح الله » اهدا شد.

شاهین فرهت در اجرای دوشنبه شب سمفونی در تالار وحدت حضور نداشت.

اجرای روز هشتم خرداد ارکستر سمفونیک ایران همراه با پخش تصاویری از مقاطع مختلف زندگی و مبارزات امام خمینی(ره) و همچنین خوانش غزلیاتی از دیوان امام توسط بهروز رضوی همراه بود.

 در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از عکس های امام و انقلاب نیز در سرسرای تالار وحدت به نمایش درآمد.