مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: چالش طراحی و راه‌اندازی کسب‌وکارهای دیجیتالی در حوزه توزیع و فروش میوه و محصولات کشاورزی با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، توزیع محصولات کشاورزى و تحویل به موقع آن‌ها به بازارهاى هدف در داخل و خارج کشور با رویکرد سنتى و از طریق واسطه‌هاى غیرضرورى، بخش قابل توجهى از قیمت تمام‌شده این محصولات را به خود اختصاص می‌دهد.

این کار علاوه بر افزایش دورریز میوه و محصولات کشاورزی، هزینه‌هاى قابل توجهی را نیز به مصرف‌کنندگان نهایی تحمیل می‌کند؛ 


به گفته‌ی پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، توسعه بسترهاى اطلاعاتى و به‌ویژه موبایل و اینترنت در سراسر کشور و همچنین تجربه راه‌اندازى کسب‌وکارهاى خدماتى نوآورانه در سایر حوزه‌ها و کشورها، حاکى از آن است که در صورت طراحى مدل‌هاى کسب‌وکار مناسب و با تکیه بر افراد و گروه‌هاى خلاق، توانمند و پرانگیزه با تکیه بر بستر فناورى اطلاعات می‌توان با تسهیل و تسریع فرایند توزیع محصولات کشاورزى و از طریق حذف واسطه‌هاى غیرضرورى، گام‌های جدی در راستای ساماندهی بازار میوه و محصولات کشاورزی برداشت.

امکان حضور تمامی اقشار به صورت رایگان

کرمی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری از کسب و کارهای فناورانه در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان گفت: بر اساس همین رویکرد، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال حمایت از طراحى و راه‌اندازى «کسب‌وکارهای دیجیتال در حوزه توزیع محصولات کشاورزى و میوه» توسط افراد یا گروه‌هاى علاقه‌مند است.


وی افزود: کارآفرینان و مبتکران، شرکت‏های دانش‏بنیان، دانشجویان و اعضاى هیات علمى، و دیگر افراد علاقه‌مند از داخل و خارج کشور می‌توانند در قالب انفرادى یا گروهى در این چالش شرکت کنند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که شرکت در این چالش برای همه علاقمندان آزاد و رایگان است، اظهار کرد: چالش پیش‌رو در 3 مرحله برگزار می‌شود که فرآیند ثبت‌نام مرحله اول آن از ابتدای خرداد ماه آغاز شده است.


مهلت ارسال تا اول تیرماه

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به مهلت ارسال طرح‏ کسب‌وکار تا تاریخ اول تیرماه از طریق نشانی www.ichallenge.ir به دبیرخانه این چالش گفت: طرح‌های کسب‌وکار ارسالی می‌بایست تا در قالب معین قرار گرفته در سایت تهیه و ارسال شوند. 

حمایت‌های شتاب‌دهی از برگزیدگان

کرمی ادامه داد: شرکت‌کنندگانی که در این مرحله برگزیده شوند از حمایت‌ها و تسهیلاتی نظیر حضور در دوره‌های توانمندسازی برای آشنایی بیشتر با اصول و فنون کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار بهره‌مند خواهند شد. در مرحله بعد صاحبان طرح‌های برگزیده می‌بایست تا پایلوتی از کسب و کار خود را (نظیر وب‌سایت، اپلیکیشن و یا سایر سرویس‌های دیجیتالی مشابه) ایجاد کنند. 

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: در پایان 3 فرد یا گروه برتر چالش، علاوه بر دریافت جوایز نقدی، از حمایت‌های ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برای راه اندازی کسب‌و‌کار خود طی یک فرایند شتاب‌دهی 6ماهه بهره مند خواهند شد.

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این چالش و نحوه شرکت درآن می‌توانند به نشانی اینترنتی www.ichallenge.ir مراجعه نمایند.