ستاد  توسعه علوم و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، در راستای توسعه کیفی و کمی فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان با برنامه‌ریزی‌های هدفمند، به  بسترسازی  مناسب در جهت توسعه صنعت دریا پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، امین حاجی محمدی دبیر گروه تجاری‌سازی و توسعه بازار ستاد توسعه فناوری صنایع دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مهم‌ترین هدف از تشکیل این کارگروه را حمایت از صنایع فناورانه دریایی در راستای توسعه و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی خواند و گفت: به‌منظور توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های فناورانه در بخش دریا اقداماتی همچون برگزاری جلسات مشترک با ارگان‏های دریایی و شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی، حمایت از استانداردسازی محصولات دریایی ساخت داخل و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی، تدوین و انتشار کتابچه معرفی شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی، همچنین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارائه دستاوردهای خود در نمایشگاه‌های داخلی و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی دریایی در دانشگاه‌های کشور به‌واسطه این کارگروه صورت گرفته است.

برگزاری جلسات مشترک با ارگان‏های دریایی و شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی
حاجی محمدی در خصوص جلسات مشترک برگزارشده با ارگان‌های دریایی گفت: در راستای توسعه کیفی و کمی شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی و همچنین تکمیل زنجیره ارتباط شرکت‏ها با متقاضیان و کارفرمایان دریایی، این ستاد اقدام به برگزاری جلسات مشترکی با ارگان‌ها می‌کند تا بدین واسطه نیاز ارگان‌ها مطرح شود و در آینده با فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز خود را برطرف کنند.
به گفته وی، شرکت‏های دانش‌بنیان به تفکیک، توانمندی و محصولات خود را ارائه می‌دهند. همچنین برنامه‏ ریزی شده است تا در صورت تعریف پروژه مشخص موردنیاز این سازمان‏ها، طرح‏ها موردحمایت ستاد قرار خواهند گیرد.


حمایت از استانداردسازی محصولات دریایی ساخت داخل


حاجی محمدی خاطرنشان کرد: گستردگی صنایع دریایی ایران بازار بزرگی را برای محصولات دریایی کشور فراهم ساخته است که متاسفانه بخش عمده‌ای از این بازار توسط محصولات خارجی تأمین می‌شود؛ محصولات تولیدی نیز برای قابلیت استفاده در دریا یا به عبارتی تجاری‌سازی، نیاز به اخذ گواهینامه‌های دریایی دارند.


وی ادامه داد: بر این اساس حمایت از اخذ گواهینامه‌های دریایی به جهت تأمین این بازار توسط محصولات داخلی الزامی است. با توجه به این مهم، در سال ۱۳۹۳، تفاهم‌نامه‌ای با موسسه رده‌بندی ایرانیان منعقد شد که طی آن، ستاد بخشی از هزینه‌های صدور گواهینامه‌های دریایی محصولات تولیدکنندگان داخلی را تأمین می‌کند.


دبیر گروه تجاری‌سازی و توسعه بازار ستاد دریایی افزود: این موسسه با ارزیابی محصولات متقاضیان، در صورت احراز شرایط، گواهینامه دریایی صادر می‌کند.


اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی


حاجی محمدی گفت: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در راستای توسعه کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی و هدایت شرکت‌ها جهت افزایش فعالیت‏های فناورانه اقدام به اعطای تسهیلات ویژه قرض‌الحسنه به این شرکت‏ها کرده است. شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی علاقه‌مند به توسعه محصول فناورانه خود می‌توانند با تکمیل کاربرگ های مرتبط، درخواست خود را برای دریافت این تسهیلات به ستاد ارسال دارند.


تدوین و انتشار کتابچه معرفی شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی


دبیر گروه تجاری‌سازی و توسعه بازار ستاد دریایی در ادامه افزود : با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، خلاء وجود اطلاعات منسجم از شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی و زمینه توانمندی آن‌ها بیش‌ازپیش احساس شده است. در این راستا و باهدف کمک به تجاری‌سازی محصولات دانش‏بنیان، کتابچه مذکور جهت معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی، محصولات و توانمندی‌های آن‌ها در سال 1395 تهیه و منتشر شد. قابل‌ذکر است کتابچه مذکور در سال جاری نیز در مرحله به‌روزرسانی قرار داشته و از کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی تقاضا می‌شود همکاری لازم را جهت درج اطلاعات شرکت خود در این کتابچه مبذول دارند.


حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارائه دستاوردهای خود در نمایشگاه‌های داخلی


وی یکی از ابزارهای حائر اهمیت برای بازاریابی و معرفی فعالیت شرکت‌ها، حضور مؤثر در نمایشگاه‏ها و مجامع صنعتی دانست و اظهار داشت : ستاد دریایی نیز با اعطای تخفیف فضای نمایشگاهی در نمایشگاه‌های دریایی داخلی و بین‌المللی مورد تأیید، از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی در این نمایشگاه‌ها حمایت می‌کند.


برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی دریایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان دریاییحاجی محمدی در پایان با اشاره به اینکه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مستلزم تربیت نیروهای متخصص و آشنا به شرایط صنعتی کشور است، گفت : ازاین‌رو این ستاد باهدف ارتقای سطح فنی و تخصصی شرکت‏های دانش‌بنیان دریایی، دوره‌های آموزشی تخصصی را با همکاری "موسسه رده‎بندی ایرانیان" در دست برنامه‎ریزی دارد.