عنصر مقاوم کامپوزیتی (FRP) یکی از نیازهای اساسی صنایع کابل‌سازی و کابل‌های مخابراتی و قدرت در کشور است که با حمایت ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ساخت این عنصر توسط محققان داخلی بومی‌سازی  و در مسیر تولید انبوه قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، تولید عنصر مقاوم کامپوزیتی (FRP) در صنایع کابل سازی، کابل های مخابراتی و قدرت به ویژه کابل های فیبر نوری یکی از نیازهای مهم در کشور است. تا به امروز کارخانجات تولید کننده کابل فیبر نوری در کشور به دفعات برای دستیابی به این محصول اعلام نیاز کرده اند. در این راستا و با هدف تامین نیاز صنایع مصرفی و صادرات محصول در این حوزه ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی اقدام به حمایت از یکی از شرکت های فناور کشور کرده است تا زیرساخت های لازم برای تولید انبوه این ماده فراهم شود.

همچنین تا کنون تمامی نیازهای داخلی از طریق واردات تامین شده است. این محصول که با ترکیبی از الیاف شیشه خاص، رزین های پلیمری و مواد افزودنی دیگر تحت فرایند پالتروژن تولید می شود، باید خواص فیزیکی و مکانیکی مورد نیاز در صنایع کابل سازی از جمله مدول الاستیسیته بالا، انعطاف پذیری و عایق بودن را مطابق شاخص های تعیین شده دارا باشد.