دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی از اجرای 3 ابر پروژه ملی توسط این ستاد خبر داد و گفت: کمک به ایجاد واحدهای زباله سوز در شهرهای شمالی، حوزه خودروهای الکتریکی و ذخیره سازی انرژی عناوین این ابر پروژه‌ها هستند که اقدامات اجرایی لازم برای هریک آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سیروس وطنخواه مقدم دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی به طراحی چندین برنامه ملی در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: این برنامه های ملی در حوزه های کلیدی و اولویت دار کشور است که در آنها با چالش و مشکلی مواجه هستیم. یکی از آنها برنامه ملی مواد شیمیایی و کاتالیست های حوزه نفت و توسعه فناوری در حوزه جمع آوری، تصفیه و استفاده از گازهای فلر یا مشعل را شامل می شود. در حوزه بهینه سازی برای بخش صنعت و ساختمان برنامه های متفاوتی در ستاد تعریف شده است که از مصادیق آن می توان به ایجاد کلینیک‌های بهینه سازی مصرف سوخت، رشد شتاب دهنده های حوزه ساختمان، تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه بهینه سازی ساختمان، جایگزینی موتورهای الکتریکی کولر آبی با فناوری نسل جدید اشاره کرد همچنین توجه به فناوری ازدیاد برداشت در حوزه نفت نیز از برنامه های دیگر این ستاد در سال جاری است.

وی در بخش بعدی سخنان خود از اجرای 3 ابرپروژه در ستاد خبر داد و ابراز کرد: کمک به ایجاد واحدهای زباله سوز در شهرهای شمالی کشور عنوان نخستین ابرپروژه ستاد است البته فعالیت های زیر ساختی در این حوزه نزدیک به دو سال است که در معاونت علمی با همکاری نزدیک و تیمی دستگاهها و وزارتخانه های مرتبط آغاز شده است و لایحه تامین منابع مالی ایجاد زباله سوزها در شهرهای شمالی توسط رییس جمهوری تایید و برای تصویب به مجلس ارسال شده است. 

وطنخواه دومین ابر پروژه را در حوزه خودروهای الکتریکی دانست و اظهار کرد: با همکاری و راهبری معاونت نوآوری و تجاریسازی فناوری در معاونت علمی توسعه فناوری خودروهای الکتریکی با توجه به معضلات محیط زیستی که در کشور وجود دارد با جدیت پیگیری می شود. در این زمینه اقداماتی همچون کمک به تهیه بسته تشویقی برای شرکت های دانش بنیان و خصوصی توانمند و علاقمند در این حوزه، ایجاد ظرفیت شبکه ای و تخصصی لازم در داخل کشور و همکاری بین المللی در این حوزه لازم است. ابرپروژه سوم در حوزه ذخیره سازی انرژی است و اقدامات اولیه برای اجرایی سازی این پروژه ها انجام شده است.