دو شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری نانو در طرحی مشترک اقدام به تولید داخلی و تجاری‌سازی غشاهای نانوالیافی در کشور کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، دو شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری نانو که دارای گواهی نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو هستند، طرحی را تولید و تجاری‌سازی کرده‌اند که برای کاربردهای تشخیص سریع هورمون‌ها، مارکرهای قلبی، مواد مخدر و باقیمانده سموم در غذا و آب مصرفی کاربرد دارد.

این کیت‌ها به طور عمده برای آزمون‌های غربالگری کلینیکی یا تشخیص‌های خانگی به کار می‌روند. این همکاری با هدف خودکفایی کشور در تولید غشاهای پوشیده شده با نانوالیاف پزشکی، برای تولید کیت تشخیص سریع صورت گرفته که تا پیش‌ازاین در انحصار چند کشور نظیر هند و امریکا بوده است.

کیوان دبیر، مدیر اجرایی شرکت زیست ابزار پژوهان ضمن اعلام این خبر گفت: به طور مرسوم در دنیا کیت‌های تشخیص سریع در طیف وسیعی از کاربردهای کلینیکی و حتی خانگی کاربرد دارند. این ابزارها هرچند به صورت کمی میزان ماده مورد نظر را مشخص نمی‌کنند ولی به جهت کاربری آسان، اختصاصی بودن، دقت بالا در حد تشخیص، قابلیت حمل و مقرون‌به‌صرفه بودن برای کاربردهای غربالگری بهترین انتخاب هستند.

دبیر در ادامه افزود: با تلاش و همکاری مدیران دو شرکت زیست ابزار پژوهان و فناوران نانومقیاس، طرحی در دست تحقیق و توسعه است که می‌تواند نیاز داخلی کشور را در تولید انواع غشاهای پوشیده شده با نانو الیاف مورد استفاده در ساخت کیت‌های تشخیص سریع انواع بیماری‌ها، هورمون‌ها و مواد شیمیایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها، سموم باقیمانده در آب، دام و طیور، میوه و سبزیجات مورداستفاده انسان را برطرف کند.

رضا فریدی مجیدی، معاون پژوهشی دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی و مؤسس شرکت دانش‌بنیان فناوران نانومقیاس، فعالیت شرکت را از زمان تأسیس در مسیر توسعه فناوری نانوالیاف عنوان کرد و گفت: از آغاز فعالیت تا به امروز موفقیت‌های زیادی در زمینه ساخت و تولید محصولات فناورانه کسب کرده‌ایم، از موفقیت در ساخت و تحویل تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از دستگاه‌های تولید نانو الیاف در مقیاس آزمایشگاهی، تا موفقیت در طراحی و ساخت دستگاه تولید نانو فیلترهای صنعتی؛ اخیراً نیز با ورود به حوزه‌های دیگر سعی در توسعه محصولات خود در قالب همکاری دوجانبه با شرکت زیست ابزار پژوهان داریم.

وی در مورد روند همکاری این دو شرکت توضیح داد: تا پیش‌ازاین انواع غشاهای مورد استفاده در ساخت این کیت‌ها به صورت انحصاری در دست چند کشور بود که پس از تجاری‌سازی و تولید انبوه این دسته از غشاهای نیتروسلولز و فایبرگلاس در کیت‌های تشخیص سریع قادر خواهیم بود تمامی مواد اولیه مورد نیاز در ساخت این کیت‌ها را بومی‌سازی کنیم و با فروش این محصولات در دانشگاه‌ها و مراکز آزمایشگاهی و بیمارستانی داخلی، کشور از واردات این محصولات پیشرفته بی‌نیاز شود.

فریدی ادامه داد: توسعه دانش فنی و فناوری مورد استفاده در کیت‌های تشخیص سریع موجب کاهش قیمتی در حدود یک‌سوم تا یک‌ششم به صورت آزمایشگاهی و تا یک‌هفتم در مقیاس صنعتی نسبت به قیمت محصولات مشابه خارجی می‌شود. هم‌اکنون تولید این دسته غشاهای پوشیده شده با نانو الیاف با توان داخلی امکان‌پذیر است و همکاری و برنامه‌ریزی برای تولید آن در حال اجرا است.