ماهنامۀ خبری، پژوهشی، آموزشی و تحلیلی «فناوری و نوآوری» در شمارگان 32 و 33 منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، ماهنامۀ خبری، پژوهشی، آموزشی و تحلیلی «فناوری و نوآوری» در شمارگان 32 و 33 منتشر شد.

در این شماره، با تیتر «نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمنان از نسل اول آماده‌‎تر است» به سخنان رهبرمعظم‌انقلاب در دیدار با جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان شرکت‌کننده در کاروان‌های راهیان‌نور پرداخته شده است.

در این بخش، رهبرمعظم‌انقلاب دوران دفاع‌مقدس را قطعه‌ای نورانی و برگ زرین از تاریخ کشور و انقلاب خواندند و کاروان‌های راهیان‌نور را یکی از جلوه‌های پاسداشت آن دوران برشمردند.

ایشان تحلیل چرایی آغاز جنگ را یکی از ابعاد مهم دوران دفاع‌مقدس دانستند و با اشاره به هدف دشمنان، تصریح کردند: قدرت‌های سلطه‌گر بشدت نگران شدند و درصدد برآمدند تا به هر قیمتی که می‌توانند، انقلاب را از بین ببرند.

رهبرمعظم‌انقلاب با اشاره به کیفیت و نوع دفاع رزمندگان اسلام، عزم و اراده قوی، ایمان مستحکم، شجاعت و فداکاری، ابتکار و نوآوری و عبادت و توسلات معنوی را از ویژگی‌های بارز آنان برشمردند.

در بخش دیگری از این ماهنامه، بر لزوم پژوهش کاربردی و نقش آنها در حل مشکلات روز کشور در بیانات رئیس‌جمهور در مراسم اختتامیه سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی پرداخته شده و بر پیشرفت‌های کشور در علم و توسعۀ انسانی در 4 سال گذشته اشاره شده است.

در ادامه، به سخنان سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور پیرامون ضرورت و اهمیت بازگشت نخبگان بومی اشاره و شکوفاشدن محیط‌ کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی از مهمترین نتایج این مهم قلمداد می‌شود.

سپس به سخنان وزیر ارتباطات دربارۀ رفع‌فیلتر شبکه‌های اجتماعی یوتیوب و توئیتر پرداخته شده است و وی این موضوع را منوط به تصمیم 3 قوه می‌داند.

همچنین در این شماره سخنان پرویز کرمی؛ مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در بیست‌وهشتمین نشست سراسری رؤسای بنیادهای نخبگان استانی با عنوان «نخبه‌باوری روند حرکتی به سوی ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی را تسهیل می‌کند» منتشر شده است.

«تاریخ تازه» نیز تیتر تازه ترین یادداشت سعید کرمی؛ سردبیر مجله فناوری و نوآوری است که به سرعت نوآوری، خلاقیت و تازگی های پیاپی در عرصه های فناوری می‌پردازد.

همچنین مطالبی درباره استیون هاوکیگ، مهاجرت معکوس نخبگان، رشد پرشتاب ایران در علم و معافیت‌های گمرکی شرکت ‌های دانش بنیان از دیگر مباحثی است که در این شمارگان مورد توجه قرار گرفته است.