ایرانی بودن یعنی تلاش مضاعف برای رسیدن به اهداف و خواسته ها. وقتی نیازی در کشور باشد و پاسخی برای آن نباشد، وظیفه سنگینی بر دوش متخصصان کشور محول می شود که برای تامین این نیاز تلاش کنند، بر همین اساس و با همین نگاه، جمعی از متخصصان کشور یکی از نیازهای اصلی اقتصاد نفتی کشور را که ارائه مشاوره در زمینه تامین قطعات حیاتی اکتشافات نفتی است را در اولویت کاری خود قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از ستاد خبری جشنواره ایران ساخت، گروهی از متخصصان داخلی کشور با هدف تامین خدمات مشاوره فنی برای کارفرمایان صنعت نفت و گاز خصوصاً در حوزه بالادستی با تمرکز بر بخش های اکتشاف، مهندسی نفت شامل توصیف مخازن، مهندسی مخازن، مهندسی تولید، برنامه ریزی چاه‌ها و نیز انجام مطالعات مربوطه به توسعه میادین و تهیه MDP اقدام به تاسیس شرکت کردند و در نهایت نیز با ثبت دانش بنیانی آن، خدمات مختلفی در این زمینه ارائه کردند.
"شرکت مشاوران انرژی تهران" نخستین شرکت دانش‌بنیان کشور در زمینۀ مطالعات بالادستی صنعت نفت محسوب می‌شود که از معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری، رتبۀ یک در زمینۀ مطالعات اکتشاف و استخراج نفت و گاز و بالاترین رتبۀ مطالعات کامل و سطح عالی شبیه‌سازی مخازن عظیم و پیچیده را دریافت کرده است.
محمد باقر غنی زاده مدیر عامل شرکت مشاوران انرژی تهران در خصوص فعالیت این شرکت می گوید: شرکت بیستم مرداد سال 1370 تأسیس و در سال 1388 به گروه مپنا ملحق شد و با بیش از 25 سال تجربه در فعالیت‌های بالادستی صنعت نفت در کشور، تنها شرکت تخصصی و پیشتاز در این زمینه است که با اقتدار و تعهد ملی مبتنی بر مهندسی ارزش، توانسته در بیش از 50 پروژۀ اجرایی در میدان‌های نفت و گاز حضور یابد و گام‌های ارزشمندی در مسیر نیل به خوداتکایی کامل بردارد.

به گفته وی، ارایه خدمات فنی به صنعت نفت و گاز کشور در زمینه‌های اکتشاف، ارزیابی، توسعه، مدیریت و مهندسی، مدل‌سازی مخزن، زمین‌شناسی، فن‌آوری تولید بر پایۀ آخرین دستاوردهای علمی و فنی از رویکردهای اصلی کاری در این شرکت بوده است.

برخی دستاوردهای شرکت مشاوران انرژی تهران شامل ابتکارات و نوآوری‌های دانشی در اجرای پروژه‌های محوله در زمینه‌های توسعه‌ای، کاربردی، شیوه‌های اجرا و به‌ کارگیری بسته‌های نرم‌افزاری جدید، اجرای موفقیت‌آمیز پروژۀ مطالعه مخازن نفتی میدان نوروز و میدان نفت سفید، برگردان لرزهای در مخزن بنگستانِ میدان یاران شمالی، مطالعه مخازن گازی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی، خدمات مشاوره و نظارت بر امور اجرایی تحتالارضی جهت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی و اجرای پروژۀ تزریق گاز دیاکسید کربن می شود.