یک فضانورد آلمانی در ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از تبلت یک ربات را روی زمین کنترل کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از نیو اطلس، یکی از فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی با کمک یک سیستم رباتیک جدید آزمایش هایی انجام داد.  الکساندر گرست فضانورد سازمان فضایی اروپا از راه دور و با تبلت کنترل، یک ربات انسان نما به نام Rollin Justin  را در مرکز فضایی DLR آلمان برعهده گرفت. 

این فرایند ٢ ساعته در حقیقت آزمایش آخرین نسخه فناوری است که به فضانوردان حاضر در ماموریت های اکتشافی فضایی کمک می کند در مدار زمین بمانند و از راه دور سیارات دیگر را کاوش کنند. 

این ربات بخشی از پروژهMETERON  است که با هدف انجام بهتر ماموریت های فضایی انسانی و رباتیک اجرا می شود.

از سوی دیگر  ارسال ربات به فضا بسیار ارزانتر  از ماموریت های اکتشافی سرنشین دار است.  به هرحال در این آزمایش که روز گذشته انجام شد،  گرست با استفاده از یک تبلت در ایستگاه فضایی بین المللی ربات را کنترل کرد.

 البته این ربات کاملا تحت فرمان فضانورد نبود و تا حدی اتوماتیک عمل می کرد، زیرا ارتباطات با ایستگاه فضایی بین المللی برای انجام چنین فعالیتی قابل اعتماد نیست.  

بنابراین ربات دارای سطحی از هوشمندی است تا فعالیت های کوچکی را طبق فرمان فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهد.  

این ربات با ارتفاع ١.٩١ متر و ٢٠٠ کیلوگرم وزن بخشی از یک پروژه است که در ٢٠٠٨ میلادی ارائه شد.

بازوها، سینه و پلتفرم موبایل ربات می توانند ٥١ درجه بچرخند. ربات می تواند با کمک باتری داخلی خود یک ساعت و نیم فعالیت کند . سرعت حرکت ربات نیز ٧.٢ کیلومتر بر ساعت است. همچنین ربات مجهز به حسگرهای گشتاور در تمام مفاصل، دو حسگر توازن و دو دوربین استریو است.