سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن تصمیم دارد فضاپیمای «هایابوسا ۲» را برای عملیات فرود روی سیارک «ریوگو» هدایت و برای جمع آوری نمونه به آن گلوله پرتاب کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از سی نت، شلیک یک گلوله به سیارک به نظر می رسد طرح اولیه برای یک فیلم علمی تخیلی باشد اما به نظر می رسد سازمان فضایی ژاپن (JAXA) قصد دارد آن را به طور واقعی اجرا کند.

این سازمان تصمیم دارد در هفته جاری فضاپیمای Hayabusa ۲ را برای جمع آوری یک نمونه از خاک یک سیارک هدایت کند.

این فضاپیما در اواسط ۲۰۱۸ میلادی به سیارک Ryugu رسید و از آن زمان تاکنون دو کاوشگر و یک لندر به سطح شی آسمانی ارسال کرده است.

اما فرود فضاپیما به همراه ابزار جمع آوری نمونه آن عملیات بسیار حساسی است. قرار بود عملیات فرود در پاییز گذشته انجام شود اما JAXA آن را به تعویق انداخت زیرا متوجه شد سطح سیارک صخره های سختی دارد. به هرحال تعیین زمان جدید برای جمع آوری نمونه در ۲۲ فوریه در ساعت ۸ صبح به وقت ژاپن تعیین شده است.

در این عملیات ابزار جمع آوری نمونه که شبیه سیلندر است، یک پرتابه به صخره فضایی شلیک می کند و در مرحله بعد قطعاتی از سنگ که به دلیل شلیک گلوله پرتاب می شوند را جمع آوری می کند.

تیم این عملیات آزمایش هایی روی زمین انجام دادند تا کارآمدی ابزار جمع آوری نمونه روی سطح سیارک بررسی شود. در این آزمایش پرتابه به سطح شبیه سازی شده صخره فضایی شلیک شد. طبق نتایج این آزمایش، سیستم فضاپیما در این عملیات موفق خواهد بود. با این وجود فرود روی سطح سیارک عملیات خطرناکی است.

سازمان فضایی ژاپن قصد دارد این عملیات را از اتاق کنترل به طور آنلاین پخش کند.