محققان ایرانی در ادامه تلاش ها برای گذار از نسل چهارم شبکه تلفن همراه موفق به پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه  در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ فصل کوچ به نسل پنجم شبکه تلفن همراه نزدیک است. 10 سال از رونمایی نسل چهارم شبکه تلفن همراه می گذرد. اما امروز زمزمه ها درباره نسل پنجم است. نسلی که گفته می شود تا سال 2020 رونمایی می شود. 

ایران نیز با تلاش جوانان نوآور و توانمند از کاروان این حرکت فناورانه عقب نمانده است. به گونه ای که پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی توسط همین جوانان انجام شد. در کنار آن  با تولید و بومی سازی این دانش امکان ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای نیز بوجود آمده است.

نسل پنجم  تلفن همراه پیاده سازی شد

«شبکه های مخابراتی پیشرفته ابری» واحد مستقر در مجتمع خدمات فناوری شریف است که پیشتازانه در مسیر مهاجرت از نسل چهارم به پنجم تلاش کردند. 

آزاد روانشید مدیر این واحد فناور بیان کرد: اگر از جنبه تکنیک های پیشرفته علم مخابراتی به این موضوع نگاه کنیم شاید بسیاری از نوآوری ها در نسل چهارم نمایان متبلور شده باشد. اما نسل پنجم شبکه تلفن همراه با هدف کاهش وابستگی به سخت افزار که در نسل چهارم شاهد آن هستیم و ایجاد انعطاف پذیری و پویایی بیشتر، با حرکت به سمت تکنیک های مبتنی بر IT  و شبکه های نرم افزار – محور، تحولی ساختاری در این عرصه ایجاد کرده است. 

روانشید در ادامه عنوان کرد: نسل پنجم براساس راهکار رایانش ابری قابلیت پیاده سازی بر بستر سخت افزاری موجود در مراکز داده را دارد. از این رو شبکه نسل پنجم بسیار قابل انعطاف و توسعه پذیر است که این خود سبب افزایش سرعت و تعجیل در ارائه خدمات به مشترکان سرویس های مخابراتی می شود. 

ایران نیز همانند سایر کشورهای پیشرو اکنون در عرصه پیاده سازی نسل نوین شبکه تلفن همراه قدم نهاده است. البته نسل پنجم شبکه تلفن همراه در دنیا هنوز بصورت تجاری راه اندازی نشده است و فقط برخی از کشورها همانند آلمان و انگلستان به طور آزمایشی در مقیاس های کوچک و محلی آن را راه اندازی کرده اند و به کاربران خاص بصورت محدود سرویس ارائه می دهند.

پس ایران را نیز باید در زمره پیشگام در این حوزه دانست. رهایی از وابستگی سخت افزاری در نسل پنجم نیاز به طی کردن مسیر نسل های قبل را منتفی می کند. با اقدامی که فناوران کشور در این واحد فناور انجام داده اند تحولی در شبکه موبایل ایجاد شده است تا گذار به نسل پنجم هر چه زودتر محقق شود. البته زمان این جایگزینی بسته به سیاست ها ی اپراتورهای تلفن همراه است اما از دید فناوری هم اکنون با این اقدام، جهش بسیار بلندی در بومی سازی این دانش در کشور صورت گرفته است.

مجتمع خدمات فناوری شریف با هدف حمایت، گردهم آوری و هم افزایی میان واحدهای خدمات فناوری دی ماه سال 92 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. البته با توجه به تاثیر آن در ترویج فرهنگ کسب و کار‌های دانش بنیان با حمایت صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فاز دوم آن نیز در دی ماه سال 1394 به بهره‌برداری رسید.