ناسا هواپیمایی مافوق صوت طراحی کرده که در جلوی آن هیچ پنجره ای وجود ندارد در عوض داخل آن نمایشگرهایی با کیفیت بالا قرار دارند که تصاویر دوربین های خارجی هواپیما را نمایش می دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از دیلی میل، ناسا مشغول ساخت یک هواپیمای مافوق صوت و شبیه مداد است که جلوی آن هیچ پنجره ای وجود ندارد.

هرچند در نگاه اول این طرح اولیه عجیب به نظر می رسد اما طبق اطلاعات موجود یک نمایشگر با وضوح بالای ۴K در اتاق خلبان نصب می شود و تصاویری را نمایش می دهد که دوربین های نصب شده جلوی هواپیما آنها را ثبت می کنند.

این سیستم eXternal Visibility System یا XVS نام دارد و اطلاعات زمینی را همراه با اطلاعات بصری ترکیب می کند و تصویری کامل از موقعیت هواپیما می سازد.

هواپیمای مذکور به نام X-۵۹ Quiet Supersonic Transport (QueSST) به «پسر کنکورد» مشهور شده و تا ۲۰۲۱ برای پرواز آزمایشی آماده می شود. این هواپیما در آینده می تواند مسافت بین لندن و نیویورک را در ۳ ساعت طی کند.

ناسا طی یک بیانیه درباره این طرح عجیب می نویسد: مانیتورهای ۴K بخشی از سیستم XVS هواپیما است. این نمایشگرها تصاویر دوربین های خارج هواپیما را کنار یکدیگر می چسبانند و با اطلاعات زمینی از یک سیستم رایانشی پیشرفته ترکیب می کنند.

نمایشگر زیر سیستم XVS شامل سیستم های مختلف هواپیما است و اطلاعات لازم برای سفر هوایی ایمن برای خلبان فراهم می کند.