مراسم تودیع و معارفه مدیران سینمای ایران با حضور حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  صبح امروز یکشنبه ۱۶ تیر ماه مراسم معارفه چهار مدیر جدید سازمان سینمایی شامل ابراهیم داروغه‌زاده به‌عنوان دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت، مهران عباسی انارکی به عنوان مدیرعامل موزه سینما و محمد حمیدی‌مقدم به‌عنوان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با حضور حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی در این سازمان برگزار شد.

کمترین چالش را با سینماگران داشتیم

در ابتدای این مراسم، ابراهیم داروغه‌زاده که پیش از این معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بود و امروز به عنوان دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شده است، گفت: ۲ سال به عنوان معاون نظارت فعالیت که سخت پرچالش اما شیرین و جذاب بود. خوشحالم در مسیر اهداف جمهوری اسلامی پیش رفتم و از همه کسانی که من را در این راه حمایت کردند تشکر می‌کنم.

وی افزود: عملکرد ما منفک از عملکرد سازمان سینمایی نیست و سازمان سینمایی در این سال‌های سیاست توسعه را پیش رو داشت و ما در این مدت کمترین چالش را با سینماگران داشتیم و تولیدات سینمایی و سریال‌های شبکه نمایش خانگی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزایش سالن‌سازی از جمله نتایج این اهداف بوده که با همراهی سینماگران صورت گرفته است و شاهد رونق در سینما هستیم. از دوستانی که این مسئولیت را از شانه من برداشتند تشکر می‌کنم و برای آقای طباطبایی‌نژاد آرزوی موفقیت می‌کنم.

محمدمهدی طباطبایی‌نژاد معاون جدید نظارت و ارزشیایی هم درباره فعالیت پیشین خود در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: این چهارمین بار است که شایعه می‌شد قرار است من به این معاونت بیایم که سه نوبت قبلی آن در دوره‌های آقایان جعفری‌جلوه، رضاداد، حیدریان بود. در نهایت در دوران مدیریت انتظامی این اتفاق رخ داد و من نمی‌دانم که باید خوشحال باشم یا ناراحت، چرا که مسئولیت سنگینی است.

وی افزود: ۶ سال در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بودم که یکی از بهترین موسسات سازمان سینمایی است و می‌توان آن را کتابخانه سینما دانست. شاید اگر آقای انتظامی من را به این سمت انتخاب کرده باید نگاه فرهنگی در این سمت داشته باشیم. برای آقای حمیدی‌مقدم در سمت جدید خود در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موفق باشد.

اهمیت استراتژیک مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

محمد حمیدی مقدم مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز بیان کرد: این اولین بار است در چنین سمتی قرار می‌گیرم و از اعتماد رییس سازمان سینمایی تشکر می‌کنم و امیدوارم در این زمینه موفق باشم. اهمیت استراتژیک این مرکز بسیار زیاد است و در زبان سینما با تمام فراز و نشیب‌های خود تاثیرگذر بوده است.

وی افزود: پازل گمشده در سینمای ایران نبود ثبات در مدیریت است و اینکه چندین سال یک مدیر ثابت در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشته نقطه قوت این مرکز است. سعی می‌کنیم با مدیریت مالی مناسب همه طیف‌های سینمای مستند را پوشش دهیم و در کنار آن توجه به طیف مخاطبان هم داشته باشیم. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم پیوند مخاطب جهانی با سینمای مستند را مستحکم کنیم.

حمیدی‌مقدم ادامه داد: همچنین توجه به بخش انیمیشن، بحث فیلم‌های اول و تجربی که دوباره به این مرکز افزوده شده از دیگر برنامه هایی است که در این مرکز دنبال خواهد شد. تاکید می‌کنم که این مرکز محلی برای کشف استعداد و شتاب‌دهندگی این استعدادها است. امیدوارم جشنواره سینما حقیقت نیز در آینده به یک مرکز تجاری و بین‌المللی شرق تبدیل شود. ما باید در این زمینه رو به جلو حرکت کنیم.

موزه سینما با عموم مردم ارتباط مستقیم دارد

لادن طاهری سرپرست موزه سینما نیز در ادامه این مراسم توضیح داد: مدت زمان بسیار کمی در این سمت حضور داشتم هرچند فکر می‌کردم که این مدت هم نسبت به آنچه فکر می‌کردم بیشتر بود و در همین مدت برای ارتقای دانش فنی موزه داری تلاش کردم.

مهران عباسی مدیرعامل جدید موزه سینما هم گفت: از اعتماد رییس سازمان سینمایی برای چنین سمتی تشکر می‌کنم. موزه سینما یک نکته خاص دارد و آن این است که با عموم مردم ارتباط مستقیم دارد. به تصدی گری اعتقاد ندارم و ترجیح می‌دهم که فعالان صنوف در این زمینه من را همراهی کنند. تلاش می‌کنم از ارتباطم با رسانه‌ها استفاده کنم تا هرچه بیشتر موزه سینما را معرفی کنیم. ایجاد تورهای سینماگردی را هم در دستور کار قرار می‌دهیم.

وعده انتشار شیوه‌نامه‌ها را از یاد نبریم

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی نیز در این نشست گفت: خوشبختانه این مراسم شبیه مراسم ختم نبود! من برخی از مدیران را دورادور می‌شناختم و می‌توانم بگویم خانم طاهری یکی از بهترین مدیران باتعصب است. داروغه‌زاده یک پزشک مهربان و بسیار خوش فکر بود که موافقان بسیاری داشت. در حوزه وزارت فرهنگ مدیران سازمان سینمای از هر لحاظ بی‌نظیر هستند و همکاری با آنها برای من افتخار داشت و این چرخش مدیریتی با همدلی همراه بود.

وی افزود: آقای داروغه‌زاده در جشنواره فیلم فجر نیز به خوبی درخشیده است و به خصوص در حوزه شفاف سازی مالی به درستی عمل کرده است. ضرورت داشت ۲ حوزه راهبردی معاونت ارزشیابی و دبیرخانه جشنواره از هم مجزا باشند.

وی بیان کرد: آقای طباطبایی‌نژاد از جمله مدیران خوشفکر است که در حوزه فعالیت خود تغییرات قابل توجهی را ایجاد کرده است. وی نیز از مدیران متعصب است. گرایش‌ها در برنامه دیده می‌شود و برنامه نیز در بودجه تعریف شده است و باید براساس آن صحبت کرد. خوشحالم آقای حمیدی مقدم مسئولیت مرکز گسترش مستند و تجربی را برعهده گرفته است.

انتظامی در پایان گفت: مهندس عباسی نیز از مدیران خوشفکر در حوزه اقتصاد و فرهنگ است. فراموش نکنیم که به سینماگران قول داده‌ایم که شیوه نامه‌های خود را به سینماگران ارائه کنیم که بخشی از شفاف‌سازی به شمار می‌رود با انتشار شیوه‌نامه سینماگر می‌تواند پیش از درخواست حمایت متوجه شود که پروژه وی مورد حمایت قرار می‌گیرد یا خیر.