دانشمندان بعد از ذخیره سازی اطلاعات بر روی دی ان ای انسان این بار از ذخیره کردن داده بر روی مولکول‌های پیش برنده متابولیسم بدن انسان خبر داده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از نیوساینتیست، محققان دانشگاه براون می‌گویند برای اولین بار موفق به ذخیره کردن داده بر روی مولکول‌هایی همچون امینواسیدها و نیز مولکول‌های شکر شده اند که وظیفه پیشبرد متابولیسم بدن انسان را بر عهده دارند.

ذخیره حتی یک بیت داده بر روی این مولکول‌ها کار بسیار دشواری است. علت این مساله پیچیدگی ترکیبات این مولکول‌ها و نیز ضرورت جاگذاری درست داده است که نیازمند استفاده از فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای مانند طیف سنج جرمی است.

طیف سنج جرمی به تازگی برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی مولکول‌ها با دقت ۹۹ درصد به کار گرفته شده است. این فرایند سریع بوده و آسیبی نیز به ساختار مولکول وارد نمی‌کند.

نکته مهم این است که مولکول‌های یادشده کوچک‌تر از دی ان ای هستند و ذخیره اطلاعات بر روی آنها نیاز به صرف انرژی زیادی ندارد و ثبات اطلاعات ثبت شده بر روی آنها بیشتر از حافظه‌های الکترونیک است. علت این امر مقاومت بیشتر مولکول‌ها در برابر شرایط آب و هوایی و زیست محیطی نامناسب است.