وزیر نفت در بازدید از در بازدید از کارخانه نوآوری آزادی با تاکید بر اینکه صنعت نفت برای توسعه راهی جز استفاده از ایده‌های خلاق جوانان ندارد، گفت: تلاش می کنیم اقدامات خلاقانه و ایده های نوی جوانان را به صنعت نفت وارد کنیم.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، بیژن زنگنه در ادامه سلسله نشست‌ها و بازدیدهای خود با محوریت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها، از کارخانه های نوآوری آزادی و شتابدهنده و آبان بازدید کرد.

وی در این بازدید، با اشاره به اینکه کارخانه‌های نوآوری با هدف ایجاد اکوسیستمی کوچک شکل گرفته‌اند، بیان کرد: امیدوارم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد موفقیت‌های بزرگ این مجموعه‌ها باشیم. اگر بخواهیم در آینده حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید امروز بر این زمینه‌های کاری متمرکز شویم زیرا پرش در بخش‌های سخت‌افزاری و صنایع متکی به منابع طبیعی مانند نفت محدود است؛ مگر آنکه متکی به فناوری باشیم.

به گفته زنگنه، مهمترین نیاز امروز برای تقویت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان را حصول شناخت و درک کافی از مفاهیم، ماهیت، نوع فعالیت و رویکرد این شرکت‌ها است، عنوان کرد: امروز زمان حمایت از دانش‌بنیان‌ها و شتاب‌دهنده‌ها است؛ زیرا آنها در مرحله ابتدایی کار هستند و باید برای تقویت و هموار کردن مسیر بلوغ این شرکت‌ها تلاش کنیم و حوصله به خرج دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در دنیا فرآیندهای این چنینی طی شده و ظرفیت‌های بسیاری برای بهره‌مندی از تجربه‌های موجود در این حوزه در داخل و خارج از کشور وجود دارد، تاکید کرد: اگر صنایع بزرگ بتوانند مدیران خود را به این حوزه کاری وارد کنند، می‌توان این روند را با سرعت بیشتری طی کرد؛ به‌ویژه که فعالیت‌های دانش‌بنیان محدود به بخش‌های مهندسی نیست و می‌توان در بخش‌های مختلف از دستاوردهای آن بهره‌مند شد.

وزیر نفت پس از کارخانه نوآوری آزادی، راهی کارخانه نوآوری آبان شد؛ کارخانه‌ای که تنها در حوزه‌های مرتبط با صنعت نفت فعالیت می‌کند و هم‌اکنون ۲۰ گروه استارت‌آپی زیر نظر یک شرکت شتاب‌دهنده در آنجا مستقر و در حال فعالیت هستند. زنگنه ضمن حضور در نشستی با حضور مدیران این مجموعه، از بخش‌های مختلف کارخانه بازدید کرد.