وزارت بازرگانی آمریکا ۲۸ شرکت توسعه دهنده فناوری های هوش مصنوعی و فناوری شناسایی صورت را به دلیل عملکردهایی برخلاف منافع سیاست خارجی این کشور در فهرست سیاه خود قرار داد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری،  به نقل از آسوشیتدپرس،  ایالات متحده آمریکا گروهی از شرکت های فناوری چینی را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرار داد. این شرکت ها فناوری شناسایی صورت و دیگر فناوری های هوش مصنوعی را توسعه می دهند.

آمریکا ادعا می کند چین از فناوری این شرکت ها برای فشار بر گروه های اقلیت استفاده می کند.

بنابراین شرکت های آمریکایی نمی توانند بدون اجازه دولت به این شرکت ها فناوری بفروشند. «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه ای رسمی اعلام کرد: دولت آمریکا هیچ گونه خشونتی  علیه اقلیت ها در چین را تحمل نمی کند!

درمیان شرکت های تحریم شده از سوی آمریکا نام Hikvisionو Dahua دیده می شود. هر دوی این شرکت ها از تهیه کنندگان جهانی فناوری نظارت ویدئویی هستند.

 Hikvision طی بیانه ای اعلام کرد به حقوق بشر احترام می گذارد و با تصمیم دولت ترامپ مخالف است. این  شرکت در ادامه اعلام کرد طی یک سال سعی کرده سوءتفاهمات درباره این شرکت را برطرف کند و این تحریم به شرکای آمریکایی آن آسیب می رساند.

از سوی دیگر شرکت های چینی Sense Time،Megvii و iFlytek که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کنند نیز جزء فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفته اند.  

Sense Time و Megvii برای توسعه فناوری پیشرفته شناسایی صورت مشهور هستند و شرکت iFlytek نیز برای ارائه سرویس های ترجمه و فناوری شناسایی صورت شناخته شده است. 

در کل روز گذشته ۲۸ شرکت چینی به فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا افزوده شده اند.