امکان عرضه خدمات برخط بیمه به متقاضیان این خدمت مهم و فراگیر، یکی از درخواست‌های عمده شرکت‌های استارتاپی فعال در این حوزه بود که با مصوبه شورای عالی بیمه برای اولین بار، این امکان در کشور فراهم شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری ساختار بیمه گری در کشور و شبکه کارگزاران بخش خصوصی تا به امروز بر اساس روش ها و سنت های معمول در این عرصه فعالیت می کردند . بخش عمده ای از بدنه این صنعت را جوانان تشکیل می دهند و آنها غالباً برای گسترش چتر بیمه ای در کشور خواهان به کار گیری روش های مدرن و به روز تری  برای انجام فعالیت بودند . امکان ارائه انواع خدمات بیمه ای به صورت آنلاین از جمله این بسترهای به روز و جدید است که با مصوبه شورای عالی بیمه امکان آن فراهم شد.

در مصوبه جدید که به امضای غلامرضا سلیمانی  رئیس شورای عالی بیمه  رسید ، قید شده است که  شورای عالی بیمه، به استناد ماده 17 و در اجرای ماده 68 قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، آیین نامه کارگزاری ( دلالی ) رسمی بیمه مستقیم را به شرح زیر اصلاح و به عنوان آیین نامه شماره 2/92  و مکمل آیین نامه مذکور تصویب کرد.

در بند اول این اصلاحیه ، مجوز کارگزاری برخط و آنلاین اینگونه تعریف شده است : پروانه کارگزاری ( دلالی ) رسمی بیمه برخط ( آنلاین ) ، مجوزی است که به کارگزار بیمه ای حقوقی و سایر اشخاص حقوقی متقاضی واجد شرایط مقرر در این آیین نامه ، برای انجام فعالیت های زیر در هر یک از رشته های بیمه موضوع فعالیت توسط بیمه مرکزی صادر می شود.  

بر اساس این آیین نامه جدید ، خدمات ارائه شده توسط شرکت های بیمه گری آنلاین به این شرح است : ایجاد امکان مقایسه و خدمات بیمه و مشاروه آنلاین  در خصوص نرخ و شرایط خدمات  به متقاضی خدمات بیمه ای ، بازار یابی و ایجاد امکان فروش آنلاین  در رشته های بیمه ای برای موسسات بیمه ، نمایندگان آنها و کارگزاران رسمی  و ایجاد امکان پرداخت حق بیمه آنلاین از طریق اتصال به سیستم  مالی موسسه بیمه از خدمات ارائه شده توسط شرکت های بیمه گری آنلاین طبق آیین نامه جدید است.

در یکی از بندهای مهم این آیین نامه اشاره شده است که مدیر عامل یا یکی از اعضای هیئت مدیره ، اشخاص حقوقی متقاضی دریافت پروانه کارگزاری ( دلال ) رسمی، بیمه برخط ( آنلاین )، ضمن داشتن شرایط مندرج در بندهای 1،7 ،9 ،10 ماده 3 این آین نامه باید حدا اقل سابقه 3 سال کار مرتبط در زمینه بیمه به تشخیص بیمه ای مرکزی داشته باشد.