محققان دانشگاه دارموث آمریکا از ابداع روشی برای شناسایی نیات افراد دروغگو خبر داده اند که به تشخیص راحت تر اخبار دروغین در فضای مجازی کمک می کند.

ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از تک اکسپلور، در مطالعات مشابهی که در این زمینه انجام شده، تمرکز بر روی متمایزسازی اخبار جعلی از واقعی بوده و چندان توجهی به فرد یا افراد منتشرکننده اخبار دروغ معطوف نشده است، اما این بار رویکرد و نگرش به این موضوع تغییر یافته و تلاش شده با بررسی نیت ها و انگیزه های افراد دروغگو و منتشر کننده اخبار جعلی این پدیده راحت تر شناسایی شده و با آن به هر نحو ممکن برخورد شود.

پژوهشگران بر این باورند که نیت هر فرد و نه محتوای گفتار او تعیین کننده میزان فریبنده بودن یا نبودن آن است و عملکرد و گفتار فردی که نیت وی دروغگویی عمدی است با فردی که به طور سهوی و از روی بی اطلاعی دروغ می گوید کاملا متفاوت است. یافتن روشی برای درک این تفاوت ها می تواند به برخورد ریشه ای به پدیده انتشار اخبار دروغین در فضای مجازی کمک کند.

الگوریتم ابداع شده توسط محققان آمریکایی قادر به تعیین و شناسایی نیات افراد در حین سخن گفتن است و قصد آنها برای فریبکاری یا عدم فریبکاری را مشخص می کند. از این طریق حتی می توان دریافت که فرد به طور عمدی دروغ می گوید یا این کار را به شکل سهوی انجام می دهد.

این الگوریتم با دریافت محتوای یک سخنرانی نتیجه نهایی را ارائه می دهد و برای تغذیه و راه اندازی آن از صدها متن سخنرانی و اظهارنظر از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ استفاده شده است. انتظار می رود در آینده نزدیک از این روش جدید برای شناسایی اخبار دروغین از واقعی نیز در شبکه های اجتماعی استفاده شود.