حمیدرضا پورقاسمی به عنوان تنها استاد ایرانی و یکی از ۵ دانشمند برتر زیر ۴۰ سال آکادمی علوم دنیا (TWAS-CASAREP) در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از دانشگاه شیراز، حمیدرضا پور قاسمی هم اکنون به عنوان دانشیار بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز مشغول تدریس و پژوهش است.

آکادمی علوم دنیا (TWAS) با هدف پیشرفت علم در کشورهای در حال توسعه در سال ۱۹۸۳ در Trieste کشور ایتالیا با گروهی از دانشمندان ممتاز دنیا و به افتخار پروفسورعبدالسلام برنده جایزه نوبل از کشور پاکستان بنیان گذاری شد.

در حال حاضر TWAS دارای ۱۱۱۶ عضو از ۹۰ کشور دنیاست که ۷۳ عضو آن از کشورهای درحال توسعه هستند. اعضای TWAS از دانشمندان زیر ۴۰ سال و بر اساس فعالیت های پژوهشی انتخاب و معرفی می شوند.

پس از داوری اولیه، ۱۰ دانشمند جوان معرفی و سپس کمیته TWAS از بین ۱۰ پژوهشگر معرفی شده، ۵ نفر نهایی را انتخاب و آنها را به مدت ۵ سال تحت حمایت های پژوهشی قرار می دهد.

نکته قابل توجه آن است که پژوهشگران برتر در ۱۰ گروه علمی با یکدیگر رقابت می کنند که دارای تخصص های مختلف اعم از کشاورزی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، اقتصاد، علوم پزشکی، بیولوژی مولکولی- سلولی، سیستم های بیولوژیک، علوم مهندسی، علوم زمین و نجوم می باشند.

پژوهشگر برتر کشور در بخش کشاورزی (سال ۱۳۹۵)، مجری و همکار در ۷ طرح پژوهشی، پژوهشگر جوان دانشگاه شیراز (۱۳۹۷)، پژوهشگر برتر دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، استاد نمونه آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، چاپ سه کتاب در انتشارات معتبر بین المللی Elsevier و Springer، ۱۲۰ مقاله ISI در مجلات معتبر بین المللی، ۴۵ مقاله در مجلات ISC، داور ۵۱ مجله بین المللی و ۲۲ مجله ملی و راهنمایی و مشاوره ۴۴ رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد؛ در کارنامه علمی و پژوهشی دکتر حمیدرضا پورقاسمی، این استاد پرتلاش دانشگاه شیراز مشاهده می شود.

پیش از این بهرام همتی نژاد، استاد دانشگاه شیراز جایزه جوان TWAS را دریافت کرده بود.

گفتنی است پروفسور افسانه صفوی، پروفسور کرامت الله ایزدپناه و پروفسور حبیب فیروزآبادی از استاد دانشگاه شیراز هستند که هم اکنون در TWAS عضویت دارند.