معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ادامه سفر خود به شرق استان مازندران، در نشست «رونق تولید و اقتصاد دانش‌بنیان» با حضور استان‌دار و جمعی از فعالان اقتصادی و فناور حضور یافت تا با فعالان زیست‌بوم نوآوری استان گفت‌وگو کند.
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سورنا ستاری در این جمع، با بیان این‌که استان مازندران از ظرفیت‌های نهفته بسیاری در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برخوردار است، گفت: راه نجات و  ظرفیت بالقوه کشور برای پیشرفت دیگر معطوف به منابع زیرزمینی نیست. بلکه این موفقیت، در خلاقیت و نوآوری جوانانی تعریف می‌شود که میدان دادن به توانمندی‌هایشان می‌تواند باری از دوش جامعه بردارد و ارزش افزوده خلق کند.

ستاری، دانشگاه‌ها را آغازگر تحول‌های اساسی جامعه در مسیر دانش‌بنیان شدن دانست و گفت: تعداد بالای دانشجو و عضو هیأت علمی دانشگاه، موهبتی است که استان مازندران باید با تکیه بر این سرمایه ارزشمند، توسعه پایدار خود را پایه‌ریزی کند. استانی که از چنین سرمایه ارزشمندی برخوردار است باید به بهترین نحو از آن بهره ببرد و این کار با تغییر نگرش‌ها از اقتصاد خام‌فروش که صرفاً دارایی‌های مادی را ارزش می‌داند به سوی اقتصادی که پایه و اساس‌اش نیروی انسانی و خلاقیت اوست، ممکن می‌شود.

«معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استان مازندران»

«نوآوری» است که ثروت خلق می‌کند نه منابع خام

رییس بنیاد ملی نخبگان، نوآوری را خالق ارزش افزوده دانست و گفت: به مدد نوآوری فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان، داروهایی در کشور تولید می‌شود که هر ویال چندگرمی این داروها، ارزش فراتر از ده‌ها بشکه نفت خام دارد. موضوعی که نشان می‌دهد ارز افزوده واقعی نه در کمیت، بلکه در نوآوری و فناوری نهفته است.

ستاری، با اشاره به این‌که تولید داروهای پیشرفته، از مهم ترین حوزه‌های فعالیت شرکت های دانش بنیان است ، گفت: ۹۸ درصد از داروهای انسانی کشور در داخل تولید می شود.

وی همچنین از اهمیت ریل‌گذاری برای خودکفایی و تولید دانش‌بنیان نیازهای کشور در حوزه غذا و داروی حیوانی گفت و ادامه داد:  در این مسیر قدم های بزرگی برداشته شده و در حال هدایت شرکت‌های دانش بنیان به سمت این حوزه هستیم. استان مازندران نیز در این حوزه از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است که به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به تولید محصول، ارزش افزوده و اشتغال منجر می‌شود.

وی ابن موضوع را مستلزم ایجاد زیست‌بومی برای بروز خلاقیت‌‌ و نوآوری‌های نیروی انسانی جوان و خلاق بومی دانست و گفت: فراتر از حمایت‌های مادی، وجود مجال و زیست‌بومی مساعد است تا یک جوان خلاق و کارآفرین، ایده‌هایش را به مرحله عمل و اجرا برساند؛ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با بیش از 140 خدمت که همواره به تعدادشان افزوده می‌شود، گامی برای رونق و توسعه این زیست‌بوم است.