ربات یک ماشین مکانیکی هوشمند مکانیکی است که قادر است در شرایط خاصی که در آن قرار می گیرد، کار تعریف شده‌ای را انجام دهد. می توان گفت ربات‌ها برای کارهای مختلفی ساخته شوند، مانند کارهایی که انجام آن برای انسان غیرممکن یا دشوار باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، در صنایع گوناگون، از روبات‌ها برای برش، جابه‌جایی، جایگذاری سریع قطعات، و کارهای دیگر استفاده می شود. برخی روبات ها، علاوه  بر حرکات عمودی، دارای قطعات چند مفصلی هستند که به آنها این امکان را می دهد تا حرکات دست انسان را شبیه سازی کند.

نرجس خاتون یزدان‌ بخش مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «هم‌گر توس» درباره فعالت این شرکت گفت: در ابتدا وظیفه اصلی این شرکت ساخت قالب ها و ابزارهای مورد نیاز یک شرکت تولیدی لاستیک بود که به موازات توسعه این شرکت صنعتی، ماموریت این شرکت ارتقاء یافت و به سازنده و تامین کننده اصلی قالب، دستگاه و ابزار برای این گروه و همچنین مشاور فنی اصلی تبدیل شد.

یزدان بخش ادامه داد: اکنون این شرکت به عنوان سازنده ماشین آلات، انواع قالب و ابزارهای صنعتی برای صنایع مختلف به ویژه صنعت لاستیک و پلاستیک مطرح است.

وی گفت: در حال حاضر این شرکت دارای ماشین آلات پیشرفته CNC  است که شامل ماشین‌های فر، اسپارک، وایرکات و دریل‌های اسپید، ماشین آلات سنگ‌‌زنی دریل رادیال و دیگر ماشین افزارهای مورد نیاز این صنعت است.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان  « همگرتوس »: مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت شامل ساخت ماشین‌آلات، ساخت قالب، ابزار و قطعه، تحقیق و توسعه، نوآوری و مهندسی معکوس است.

یزدان بخش درباره کیفیت تولیدات شرکتش با نمونه مشابه خارجی آن گفت: محصولات این شرکت از نظر کیفیت و کارایی با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می کند و قیمت آن‌ها نیز پایین‌تر از قیمت نمونه‌های خارجی است.