ایران با انتشار نزدیک 50000 مقاله در سال 2018 در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری،  هر چند همواره تاکید می‌شود که باید آسیب‌های مقاله گرایی را در نظر گرفت، اما انتشار مقالات علمی معتبر و قابل استناد، در نشریات معتبر علمی دارای ضریب تأثیر بالا، یکی از شاخص‌های سنجش دانش در کشورهای مختلف محسوب می‌شود. ایران توانسته است با انتشار نزدیک 50000 مقاله در سال 2018 در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد. 

 

«ضریب تأثیر» یکی از شناخته شده‌ترین ضرایب کیفیت مجلات می‌باشد که سالانه توسط موسسه ISI منتشر می‌شوند. با وجود معرفی ضرایب علم سنجی گوناگون مانند شاخص هرش، آیگن فاکتور و ... همچنان محققان تلاش می‌کنند کارهای برجسته خود را در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر منتشر کنند.

در سال 2018 میلادی بیش از 2 میلیون و 680 هزار مستند در پایگاه داده WOS منتشر شده است. از این تعداد، 2 میلیون و 435 هزار و 53 مقاله (حدود 75درصد کل مستندات) بعنوان مقاله (Article و Review) ثبت شده اند. کشور ایران در این سال با انتشار حدود 50000 مقاله در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است. این رتبه بندی بر اساس تعداد کل مقالات منتشر شده می‌باشد .

در واقع بررسی‌های بیشتر این مقاله‌ها نشان می‌دهد، 6912 (حدود 14%) مقاله از کشور ایران در سال 2018 در نشریات با ضریب تأثیربالاتر از 4 منتشر شده‌اند. با توجه به اهمیت انتشار مقاله در نشریات دارای ضریب بالاتر از 4 ، از این حیث جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه 21 جهانی انتشار مقاله در نشریات با ضریب تاثیر بیش از 4 است.

از این تعداد، 82 مقاله نیز در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 15 منتشر شده‌اند که 61 مقاله از آنها در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 20 منتشر شده‌اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده است با تاسیس فدراسیون سرآمدان علمی، تسهیلاتی را برای ترویج دانش در سطح ملی و بین الملی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران برتر ایجاد کند.