معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که بیش از 9 هزار مدل محصول دانش‌بنیان در هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت ارائه می‌شود، گفت: امسال 350 شرکت دانش‌بنیان در این نمایشگاه محصولات خود را عرضه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، نشست خبری هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت با حضور مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظهر روز بیست و چهارم آذرماه برگزار شد.

در این نشست خبری، پیمان صالحی با بیان این‌که امروز برای تسهیل کسب و کار در کشور به هماهنگی دستگاه‌های دولتی نیاز داریم، گفت: باید تلاش کنیم هم‌افزایی بخش دولتی بیشتر شود. با همین هدف نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سطح بالایی از هماهنگی و هم‌افزایی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای برگزاری هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت و بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار کشور قرار دارند.

وی افزود: مراسم افتتاحیه دو نمایشگاه و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور روز سه شنبه 26 آذرماه ساعت 8 و 30 دقیقه در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

رییس هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت با اشاره به دستاوردهای نمایشگاه پیشین، بیان کرد: با کمک این نمایشگاه، 7 هزار اشتغال پایدار برای افراد تحصیل‌کرده ایجاد شده است. در شش دوره پیشین، حدود 500 میلیارد تومان فروش با 35 درصد حمایت معاونت علمی و فناوری فروش محصولات دانش‌بنیان ثبت شده است.

صالحی ادامه داد: همچنین با حمایت 30 میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حدود یکصد و 10 میلیارد تومان فروش در دوره گذشته ثبت شده است.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه گفت: معاونت علمی و فناوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس سطح بندی محصولات پرداخت می‌کند. در سطح اول بین 40 تا 50 درصد، در سطح دوم 25 درصد و در سطح سوم 10درصد تسهیلات به مراکز ارائه می‌شود.

صالحی با اشاره به تسهیلات لیزینگ به خریداران بخش خصوصی محصولات دانش‌بنیان، تاکید کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی بین 8 تا 10 درصد لیزینگ به خریداران این محصولات ارائه می‌کند. این تسهیلات از خط اعتباری 20 میلیارد تومانی این صندوق پرداخت می‌شود.

به گفته وی، برای تشویق شرکت‌ها به فروش بدون یارانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ارائه تخفیف مناسب به خریدارانی که مشمول حمایت‌ها نمی‌شوند هم 15 میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد کم، توسط صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می‌شود.

رییس هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت ادامه داد: ما قصد داریم با برگزاری این نمایشگاه در آینده بازارهای بین‌المللی و برندهای جهانی برای محصولات دانش‌بنیان ایجاد کنیم. به همین دلیل تسهیلات ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم.

صالحی افزود: برگزاری پاویون‌های تخصصی برای عرضه محصولات دانش‌بنیان ایرانی در کشورهای دیگر و ارائه کمک هزینه اخذ استانداردهای بین‌المللی به شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله این اقدامات است.

رییس هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت همچنین تاکید کرد: در نمایشگاه امسال 11 نماینده از کشورهای مختلف به ایران سفر و از دستاوردهای عرضه شده در این نمایشگاه بازدید می‌کنند.

بنا به گفته صالحی، امسال 36 محصول در نمایشگاه رونمایی خواهد شد که بخشی از این محصولات به بخش دانش‌بنیان مربوط می‌شود.

 

برگزاری رویدادهای نیازمحور

مهدی برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست خبری با تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری امسال گفت: برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری از همین هفته در دانشگاه‌های استان‌ها آغازشده و از هفته آینده نیز در دانشگاه‌های تهران آغاز می‌شود و از ۲۳ تا ۲۹ آذرماه به مدت یک هفته ادامه دارد.

رییس بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هفته پژوهش، گفت: برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران، برگزاری بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار، برگزاری دومین نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی، برگزاری نمایشگاه تخصصی کتب دانشگاهی انجام می‌شود.

وی با اشاره به تجلیل از پژوهشگران، کارفرمایان و ایده‌های برتر در حاشیه این نمایشگاه گفت: روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» و روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه نیز با عنوان «پژوهش، فناوری و مشارکت ملی» نام گرفته است.

به گفته برومند، این تجلیل با هدف ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور، افزایش منزلت پژوهش و فناوری، معرفی توانمندی‌های پژوهشی و غیره برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ارسال 267 درخواست از سوی پژوهشگران به این نمایشگاه، گفت: از این تعداد 24 مورد پذیرش شد. این افراد از حوزه های مختلفی مانند علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، دامپزشکی، هنر و علوم پزشکی هستند.

برومند در ادامه بیان کرد: وزارت عتف تلاش می‌کند که نیازهای دستگاه‌های دولتی را دریافت کند و این نیازها را در این نمایشگاه به مالکان و صاحبان فناوری ارائه کند. این کار به نوعی بین بازار عرضه و تقاضا ارتباط دو سویه برقرار می‌کند.

وی درباره دستاوردهای نمایشگاه پیشین، گفت: سال گذشته 89تفاهم‌نامه همکاری در این نمایشگاه منعقد شد که از این تعداد 19 تفاهم‌نامه قطعی، 8 تفاهم‌نامه نهایی و 62 تفاهم‌نامه لغو شد.

رییس بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار در ادامه تاکید کرد: سال گذشته در این نمایشگاه 3 هزار فناوری ارائه شد. 4 تفاهم‌نامه همکاری با دیگر کشورها به امضا رسید و در نهایت 185 میلیارد تومان فروش نهایی محصولات بود.

برومند همچنین گفت: در نمایشگاه امسال 30 سازمان از شهرداری با 300 نیاز، 10 شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی با 50 نیاز و صندوق‌های پژوهش و فناوری با 500 نیاز شرکت می‌کنند تا نیازهای خود را به مالکان ایده و فناوری ارائه کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری رویدادهای نیازمحور در این نمایشگاه، گفت: در این نمایشگاه رویدادهای مختلفی برای ارائه نیازهای فناورانه دستگاه‌ها برگزار خواهد شد. در این رویدادها 3 هزار و 500 فناوری ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: امسال نمایشگاه تخصصی کتب دانشگاهی با حضور ناشران معتبر داخلی برپا خواهد شد.