پلیس برزیل، گلن گرینوالد افشاگر اسناد جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا را به نقض قوانین امنیت سایبری این کشور متهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از انگجت، گرینوالد روزنامه نگاری آمریکایی است که به ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان سیا که این اسناد را در اختیار داشت، کمک کرد تا آنها را در نشریات چاپ کند. وی بعد از این اقدام برای حفظ امنیت و جان خود به برزیل مهاجرت کرد. اما با روی کار آمدن یک دولت راستگرا و حامی ترامپ در برزیل شرایط برای وی در این کشور سخت شد.

بر اساس دادخواست ۹۵ صفحه‌ای که بر علیه گرینوالد در برزیل تنظیم شده، وی بخشی از یک سازمان جنایتکار است که در سال ۲۰۱۹ گوشی‌های چندین مقام دولتی و قضائی را در برزیل هک کرده‌اند.

اتهامات یادشده پس از آن به گرینوالد وارد شد که وب سایت اینترسپت متعلق به این روزنامه نگار گزارش‌های متعددی را منتشر کرد و در آنها رفتار غیراخلاقی و غیرقانونی برخی از عالی‌ترین مقامات دولتی برزیل و از جمله وزیر دادگستری این کشور سرجیو مورو افشا شد.

اطلاعات موجود در این گزارش که شامل پیام‌های تلفنی خصوصی رد و بدل شده این افراد بود، مقامات قضائی را به این نتیجه رسانده که گلن گرینوالد نقش مستقیمی در جهت هک کردن گوشی‌های مسئولان مذکور داشته است. در جولای گذشته چهار نفر در برزیل به اتهام مشارکت در این حمله هکری دستگیر شدند.

گرینوالد این اتهام زنی ها را تلاشی برای حمله به آزادی بیان در برزیل و انتقام گیری از افشاگری‌های خود بر علیه مقامات فاسد برزیلی دانسته است.