دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه اکنون سه شرکت روزانه ۳۰۰ هزار ماسک نانو تولید می کنند، گفت: سه شرکت دانش بنیان وارد مرحله تولید ماسک نانو برای کادر درمان شده اند.

دکتر سعید سرکار در خصوص تامین ماسک های نانو در شرایط کنونی با بیان اینکه تلاش ما این است که ماسک‌های نانو را به تولید هر چه بیشتر برسانیم، بیان کرد: دو شرکت دانش بنیان در حال تولید ماسک های نانو هستند؛ علاوه بر آن، یک شرکت دیگر که دستگاه تولید نانوالیاف را تولید می کرده و ماسک های معمولی را به نانو تبدیل می کرد، اکنون وارد مرحله تولید شده است.

وی افزود: شرکت تولید کننده دستگاه تولید نانو الیاف، دو دستگاه آماده صادرات را از بسته بندی خارج کرده و از آنها برای تولید ماسک های نانو در شرایط فعلی کشور استفاده می کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد: با احتساب این شرکت، در حال حاضر سه شرکت تولید کننده در عرصه تامین ماسک های نانوی با کیفیت مشغول به کار هستند؛ همه این شرکتها در تلاش هستند با حداقل مشکل به تامین ماسک ها بپردازند.

سرکار با اشاره به ضرورت تامین ماسک ها برای کادر پزشکی و افراد مبتلا شده به ویروس کرونا گفت: در این شرایط تامین ماسک های بیمارستان ها واجب است زیرا در مواجهه با ویروس هستند؛ برای افرادی که در فضای باز در حرکت هستند ماسک نیاز نیست.

وی در پاسخ به اینکه در تامین مواد اولیه تولید این ماسک ها مشکلی وجود دارد یا خیر گفت: تمام مواد اولیه داخلی است؛ تاکنون هم برای تولید ماسک ها به خارج از کشور وابسته نبوده ایم و حتی ماشین الان صنعتی تولید این ماسک ها هم در کشور خودمان تولید می کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه این ماسک ها با قابلیت بالا به تولید می رسند گفت: هیئت امنای ارزی خوشبختانه اعلام کرده که هر چه این شرکت ها تولید کنند را خریداری خواهد کرد و هفته گذشته قراردادی با شرکتها در این زمینه منعقد شده تا اطمینان خاطری برای شرکتها باشد. این قرارداد برای سه الی چهار ماه است.

وی با تاکید بر اینکه باید توزیع این ماسک ها متمرکز باشد عنوان کرد: اکنون وزارت بهداشت به خوبی توزیع این ماسک ها را مدیریت می کند و به دست بیمارستانها می رساند.