تلسکوپ سیاره یاب سازمان فضایی اروپا برای نخستین بار یک سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد کرد. این عملیات بخشی از فرایند تایید قابلیت های تلسکوپ است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از دیجیتال ترندز، CHEOPS جدیدترین تلسکوپ سیاره یاب سازمان فضایی اروپا برای نخستین بار یک سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد کرد و اکنون آماده است تا مشاهدات علمی خود را آغاز کند.

این تلسکوپ در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی به مدار زمین پرتاب شد و در ماه فوریه ۲۰۲۰ میلادی نخستین تصویر از یک ستاره دوردست را رصد کرد. مرحله بعد آماده سازی این تلسکوپ برای آغاز مشاهدات علمی بود تا تضمین شود قابلیت‌های تصویربرداری آن فعال است. برای این منظور قرار شد تلسکوپ یک هدف شناخته شده را عکاسی کند.

کیت ایزاک یکی از محققان این پروژه در سازمان فضایی اروپا می‌گوید: برای بررسی عملکرد CHEOPS ما باید نخست ستارگانی را رصد می‌کردیم که ویژگی‌های آنان شناخته شده است.

نتیجه این آزمایش بهتر از انتظارات بود و تلسکوپ توانست به سطح دقت بالایی دست یابد. پس از آن تلسکوپ توانست برای نخستین بار یک سیاره خارج از منظومه شمسی رصد کند.

سیاره‌ای که CHEOPS رصد کرده در منظومه HD۹۳۳۹۶ قرار دارد. منظومه مذکور نیز در صورت فلکیSextans در فاصله ۳۲۰ سال نوری زمین واقع شده است.

سیاره مذکور KELT-۱۱b نام دارد و ۳ بار از خورشید بزرگ‌تر است. اما حجم آن یک پنجم مشتری است. چگالی این سیاره به اندازه‌ای اندک است که می‌تواند روی آب شناور بماند.

این سیاره نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی رصد شد و به دلیل اندازه بزرگش انتخاب شد تا تلسکوپ CHEOPS آن را رصد کند.