محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مه پاش و مواد ضد عفونی کننده ای شدند که امکان ضد عفونی کردن افراد در یک تونل را دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، میلاد توصیفیان قائم مقام مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: در این شرکت پیش از شیوع کرونا موفق به تولید مواد ضد عفونی کننده‌ای شدیم که مورد تأیید وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه پیش از شیوع کرونا از این مواد در خط تولید مواد لبنی استفاده می‌کردیم، بیان کرد: این محلول بدون الکل است و در صورت استفاده هیچ گونه ضرری ندارد.

توصیفیان با بیان اینکه به تازگی توانستیم دستگاهی را طراحی کنیم که مه پاش است و از مواد ضدعفونی کننده تولید خودمان در آن بهره می بریم، بیان کرد: این سیستم مه پاش که مشابه خارجی دارد بر اساسی ساخته شده که علاوه بر ضد عفونی کردن تجهیزات یا افراد مانع از خیس شدن می‌شود.

به گفته وی، سیستم‌های مه پاشی که در رستوران‌ها استفاده می‌شود اکنون در ورودی برخی اماکن با تغییراتی استفاده می‌شود که افراد را خیس می‌کند اما این این مه پاش چنین ایرادی ندارد.

به گفته قائم مقام مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، از این مه پاش می‌توان در اماکن مختلف، بیمارستان‌ها، ورودی‌ها و …استفاده کرد؛ اکنون برای این منظور تونلی ۶ متری را طراحی کردیم که فرد در آن طی ۶ ثانیه ضد عفونی خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی بررسی‌هایی که داشتیم تونل را ۶ متر طراحی کردیم زیرا طی این مسافت، بار میکروبی تا ۹۸ درصد از بین می‌رود، گفت: در ابتدای ورود و به هنگام خروج تست بار میکروبی اندازه گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه استشمام این محلول برای ضد عفونی افرادی که در تونل قرار می‌گیرند ضرری ندارد، بیان کرد: برای استریل یک تجهیز یا افراد، اندازه میکرونی باید زیر ۵ میکرون باشد که این دستگاه اینگونه عمل می‌کند.

به گفته توصیفیان، در حال حاضر وزارت بهداشت بودجه‌ای برای بیمارستانها اختصاص نداده که این دستگاه را خریداری کنند به همین دلیل ما دستگاه را نمی‌فروشیم ولی خدمات استریل سازی را ارائه می‌دهیم تا یک مکان یا افراد را ضد عفونی کنیم.

وی ادامه داد: اکنون به بیمارستان‌های مسیح دانشوری، سعدی و… خدمات ارائه می‌دهیم و اتاق‌های عمل و بخش‌های بیماران مبتلا به کرونا را استریل می‌کنیم.

کد خبر